Nihat BENCAN

Önceleri dikkate almadık, hatta sosyal medyada dalga geçtik. Çin hastalıktan kavrulurken, virüs salgını İran’da patlak verdi. Biz yine dalgamızı tutmaktan kaçınmadık, “bize bir şey olmaz, bakın komşumuzda kıyamet kopuyor ama biz rahatız” demeye devam ettik. Neler söylemedik ki. Şöyle geriye dönüp bir ay öncesini hatırlayalım bakalım sosyal medyada paylaştıklarımıza. Ama şimdi fark ediyoruz ki öyle değilmiş kazın ayağı.
Bakın şimdi ülkemize ve Avrupa’ya. Özellikle İtalya, İspanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere’de adeta kıyamet kopuyor. Küçücük gözle görülmeyen bir varlık, herkesi dize getirdi.
Görüyor ve duyuyor musunuz dünya liderleri Putin, Trump meydanlarda kanallarda canlı yayınlarda!
Ne oldu Suriye meselesi?
Ne oldu Yunanistan sınırındaki göçmen sorunu? artık konuşuluyor mu?
Orta Doğu’daki emperyalist paylaşım konusunda herkes sus pus.
Tüm senaryolar şimdilik rafa kalktı ve herkes başının çaresine düştü!
Ne krallar, ne başbakanlar, ne başkanlar, ne zenginler, ne fakirler; ne de şöhretler konusunda virüs hiçbir ayrım yapmıyor. Makam, mevki, servet, şöhret işe yaramıyor. Herkes eşit bir şekilde o gözle görülmeyen küçücük yaratıklarla bir araya gelmemek için her şeyini feda eder duruma geldi.
Eh işte ilahi adalet budur bir anlamda.
Sizler dünyayı yaşanamaz hale getirmek, sırf egonuzu tatmin etmek, liderlik psikolojinizi sürdürmek için, dünyayı karıştırmaya, kan dökmeye, ekolojik dengeyi bozmaya devam ederseniz sonunda sizlerde böyle bir bela karşısında kaçacak delik ararsınız.
Bakın ortalığı geren insanları kutuplaştıran konuşmalar var mı ortada, iktidar ve muhalefet sus pus. Hakaretlerin havada uçuştuğu o grup konuşmaları nerede?
Hatırlayalım kimse kimseye şerefsiz demiyor,
Kimse kimseye ikiyüzlü demiyor,
Kimse kimseye saray yalakası demiyor,
Kimse kimseye saray soytarısı demiyor,
Kimse kimseye namussuz demiyor,
Kimse kimseye alçak demiyor.
Daha bir çok gereksiz laf örnek verebilirim ama hatırlamak ve hatırlatmak istemiyorum. Bu zatlar şimdi sus olmuş çekilmişler sırma köşklerinde uzaktan izliyorlar vatandaşın çektiği sıkıntıları. Gördünüz mü ufacık gözle görülmeyen bir varlık nasıl da dizayn etti siyaseti şimdi
Sokaklar boş, esnaf kepenk kapatmış, sanayi tatile giriyor, işçiler belki 10-15 gün geçinirler sonrası devam ederse daha da vahim. Düşünmek dahi istemiyorum bu işin uzaması halinde neler olacağını.
Allah esirgesin.
Bu ülkeyi yönetenler, yönetmeye talip olanlar, bu size bir ders olsun insanların birlik beraberliğini bozacak davranışlardan kaçının milleti germeyin, birliği sağlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here