Nurcan CEYRAN

Son günlerde gündemi hep kadınlar meşgul ediyor… Dünyayı güzelleştiren, elinin dokunduğu herşeyi değiştiren, sevginin, şefkatin simgesi, eş olan, ana olan, kız evladı olan, eşsiz değer.
Çalışma hayatında da başarı sağlayan, hem dışarda çalışıp hem evinde yine yılmadan üreten, eşine evlatlarına hep ama hep destek olan kadınlar…
Aslında gündemi böyle meşgul etmeliydi kadınlar, ama maalesef günümüz insanı, kadın denilince, ezmek, baskılamak, hatta öldürmek, işkenceler ile gündem konusu oldu…Cumhuriyet in kadınlara verdiği hak ve özgürlükler göz ardı edildi yok sayıldı hangi ara var olan değerleri bu şekilde unuttuk…Kimler, nasıl etkiledi insanlığı da hatun dediğimiz, ANA dediğimiz değerler içler acısı oldu… Sevilir, ayrılmak istese ölümle tehdit edilir, ayrılır, paramparça edilir öldürülür, kadının hakkı yoktur ayrılmaya, sevmeye, yada nefret etmeye…. Her gün ama her gün hiç sekmeden, kadın cinayetleri, kadın şiddeti ile gündem konusuyuz.
Genele bakıldığında artık kadınların isyanları çok bariz ortada. Ya sessiz, umursamaz tavırla bildikleri doğruda ilerliyor olmaları, yada bu eşitsiz düzene belli kesimin baş kaldırdığı, Sudan örneği gibi, Elbette güzel gündem konusu olan kadın haberleri de var, geçtiğimiz günlerde, modernÇağa geçmek için mücadele eden Sudanlı kadınların, geç te olsa kismi haklarına kavuşmuş olmaları gerçekten çok güzel…. Şehirler arası yol iznini kaldırılması, kadın sünnetini kaldırılması, laik düzene geçilmesi kadınların istedikleri hayat’ ta kavuşacağı güzel günlerin habercisi olur umarım…. Dünya düzeni üzerinde Medeni insan olmak için mücadele edebilsek genel olarak, herşeyden önce İNSAN OLMAYI becerebilsek, ne kadınlar olarak haklarımiz için savaşa gerek duyulur, nede insanlığını yitirmiş zavallı varlıklar tarafından katledilen kadın haberleri ile gündem olunur.

1 Yorum

  1. Güzel düşüncelerinize katılıyorum.fakat kadınlar tüm bunların yaşanmaması adına da,kendi erkek seçimlerini yaparken karaktere,adamlığa ve başkalarına nasıl davrandıklarına baksınlar.kadınların kriterleri hangi ara bukadar değişti diye düşünmüyorum değil🙋‍♂️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here