Zeytin Festivali büyük ilgi gördü

0
206

Kilis Valiliği koordinesinde ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) desteğiyle Kilis Kocabeyli Köyünde gerçekleştirilen Zeytin Festivali’ne ilgi büyük oldu. 
Festivalin açılış konuşmasını yapan Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, törende yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerle kentin yöresel ürünlerinin dünyaya tanıtılmasına katkı sunulmasının hedeflendiğini söyledi. Kilisli çiftçilerin kendilerine verilen tüm bilgilerin değerini bilecek ve uygulayacak kapasiteye sahip olduğunu anlatan Tekinarslan, çiftçiyle diyaloğa geçen, tüm kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli hassasiyeti beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Bu ürünlerin değerini kendimizin bilmesi yetmiyor. Bütün dünyaya bu değeri anlatabilmemiz lazım. Anavatanı da burası. Nasıl ki kadirşinaslığın, dostluğun, insan sevgisinin ve misafirperverliğin ana vatanı Kilis ise zeytinyağının da ana vatanı Kilis. Bu zeytinyağını bütün dünyaya en iyi şartlarda ve en iyi fiyata nasıl satarız onun arayışında olmamız gerekiyor.”
Vali Tekinarslan, hedeflenen satışların tek başına idari kurumların veya köylünün yapabileceği bir durum olmadığını belirterek, bu konuda tüm ilgili kurumların bir bütün olarak hareket etmesinin şart olduğunu, ancak o zaman hedefe ulaşılabileceğini vurguladı.
İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz da festivale Mısır, Ürdün, Tunus, Romanya, Litvanya, Portekiz, Belçika ve İtalya’dan da katılımın olmasının sevindirici olduğunu dile getirerek, festivallerin artık şehirlerin en önemli pazarlama ile destinasyon yatırım araçlarından birisi olduğunu ifade etti. 
Festivalde organik zeytinyağı tesisini gezen protokol üyeleri ve İKA işbirliğinde Kilis’e gelen yabancı ziyaretçiler zeytinliğe fidan dikti ve zeytin hasadı yaptı. Festival sonunda Kilis’i gezen yabancı ziyaretçiler, Kilis’in yöresel yemeklerini yapmaya çalıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz