Nurcan CEYRAN

Geçtiğimiz günlerde Yerli Malı Haftası’nı kutladık…
Sosyal medyada yapılan paylaşımları tek tek izleyip özellikle öğretmen arkadaşlarımın sayfalarını takip ettim…
Atılan resimlerin çoğunda pasta, börek, çörek, siyah ve sarı kola gibi yabancı içeceklerin olduğu kareler dikkatimi çekti.
Çocukluğumuzda Yerli Malı Haftası’nda öğretmenimiz sıkı sıkı tembih ederek, “Bizim yurdumuzda üretilen ne varsa onu getirin” der ve aslında ne, nerede ne yetişiyor biliyor muyuz? yada bir yerde, neyi ne kadar biliyoruz ? bunu da sorgulamış olurdu.
Çoğunluk meyve getirir, Akdeniz’den geldiğini söylerdi. Fındık getiren arkadaşlarımız Karadeniz’i söylerdi. Kuru incir, üzüm, bastık, sucuk derken, kendi ülkemizin tarım ürünlerinden elde ettiğimiz harika ürünleri sergiler, yer, içer paylaşır ve konuşurduk.
Şimdilerde, marketlerde bizim olan ürünlerin üzerinde Türk Malı yerine yerli malı yazısı çok dikkatimi çekiyor. Ya da Made in Türkiye deniyor millilikten biraz uzak, yabancılığa biraz yakın olduk sanki!
Ama maalesef ülkemizde üretilmeyen, ülkemizde olmayan, yada kısmen ülkemizde var fakat yeterli üretimi olmayan çoğunlukla ithal ettiğimiz ürünlere bile sahip çıkar olduk.
Son olarak yeni milli ürünlerimiz arasında otomobilimiz oldu…
Gerçekten harika bir görüntüye sahip, renk, model, tasarım mükemmel iyi de bu kadar araç tasarlayan Türk mühendislerimiz varken, bütçe sıkıntısı nedeni ile sponsor bulamayan zeki mühendisler varken neden İtalyan bir tasarımcı tercih ettik?
Parçalar, tasarım herşey yabancı olduğu iddia ediliyor. Mercedes ve Peugeot’nun bile tasarımcısının bir Türk olduğunu bu yerli otomobil mevzusunda öğrendim. keşke Türk bir mühendis tercih edilseydi kazanan da Türk, kazandıranda Türk ve herşey den önce bizim zekamız, aklımız, konforumuza uygun bir tasarım olurdu…

Tanıtımı yapılan yerli otomobil daha üretime geçmeden, “ben alırım” diyen insan sayısı o kadar çok ki. Biz milliyetçi, devletçi bir toplumuz. Ülkemize ait her şeye sahip çıkıp, destek olacak yürekte insanlarız. Ben inanıyorum, inşallah satışa sunulursa, yabancı araç kullananların sayısı neredeyse yok denecek kadar az olacaktır.
Bu yüzden bu halkı ödüllendirmeli, iş ile ekmek ile imkanlar sunarak yeni projeler, yeni üretimle istihdam sağlanmalı.
Bu kadar işsizliğin olduğu, üretimin olmadığı bu ülkede, sevincimiz daha çok artar umarım.
Yarı, yerli otomobilimiz hayırlı olsun hepimize.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here