SOKAK CANLARI AÇ VE AÇIKTA

0
59

Nurcan CEYRAN

Uzun zamandır sosyal medya üzerinden hayvan sever toplumların paylaşımlarını takip ediyorum….
Güzel, huzur dolu paylaşımların yanı sıra maalesef acı dolu paylaşımlarda var…


Aç, biçare, sokakta, yaralanmış, hastalanmış, hatta tecavüze uğramış bazıları da sahiplenilmiş fakat bu kez de sahibi tarafından yağmurda aç bırakılmış!
Sonuçta bu canlıların da, bu dünya da bir yaşam hakkı olduğunu biz insanlar unutuyoruz.
Küçük bir araştırma yaptım bu canlılar için ne yapılabilir, kimler bu konu ile alakalı yetkili bunlar için, yeteri kadar ilgi alaka var mı? Yoksa neler yapılabilir gibi…
Bir kaç genç hayvan sever arkadaş ile tanıştım, görüştüm… Bu gençler sokakta gönüllü, tek amaçları sokak canlılarına biraz daha fazla refah sağlamak.
Hangi civarda kaç canlı var, bu canlıların hastalıkları var mı, varsa neler, destek sağlayan veterinerler gibi bir çok bilgiye ulaştım…
Ama sonuç YETERSİZLİK…..
Belediyelerin barınakları beton bir hapishane konseptinde inşa edilmiş, gıda dağıtım alanlarına yeteri kadar gıda dağıtılmıyor, bunlara ulaşan insanlar da maalesef, gündemimizin en büyük sorunu olan sokağa çıkma yasağı ile karşı karşıya kalmış.
Valiliğe izin için gidilmiş, kaymakama gönderilmiş, kaymakam Tarım İl müdürlüklerine.. ve onlarda da böyle bir yetkilendirme olmadığı için sorun havada kalmış…
Ve maalesef o canlar yine aç kalmış ….
Bu canların karnının doyması, susuz kalmaması, düzgün bir yaşam alanına sahip olması bunların Hakları olmalı…
Bu hayvanların yaşam alanı doğal ortam olmalı değil mi? Toprak, çim zemin bunlar için daha sağlıklı olmaz mı elbette olur….
Sokakta bir araştırma gerekse, bunun için araştırma yapacak insanlar bulmak gerekir, onların zamanının ve emeğinin bir bedeli olmalı (ücret) ….
Bunu karşılıksız yapacak o kadar değerli gönüllü dostlar var ki Gaziantep’te, sadece ulaşmanız gerekiyor, sizlere tek, tek o canlılarını yerlerini ve sıkıntılarını söyleyecek, size destek olacak insanlar varken sağır ve dilsiz kalmak anlamsız….

“Hayır yapmak” için muhtaç insanlar arıyoruz inanın bana bu canlılara yapılan gıda desteği de en büyük hayırdır….
“Dağlara buğdaylar serpin. ‘Müslüman ülkede kuşlar aç’ demesinler.” demiş Hz Ömer (r.a.)
Bu sokakta ki canlara sahip çikmamiz için bizlere görev addedilmiş….
Buna ne kadar uyuyoruz acaba….?
Üstelik kilosu 1 TL ile 1/5 TL arasında değişen fiyatlarla o canlılar in karnını doyurmak asla zor değil gerçekten….
Bahsettiğim hayvan sever arkadaşlar ile birlikte, çıkıp bu canları sizlerde besleyip bu zevki yaşamanız mümkün inanın bana, dünyanın en büyük zevki bu olsa gerek diyecek insanlar vardır….
Bu acı durumun tek yetkilisi BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ imiş, belediyelerimizin bu canlara sahip çıkacağından ve hayvan severler ile el ele çalışacaklarından ufacık bir şüphem yok….
“Gaziantep’te sokak hayvanlar aç demesinler” Müslüman Bir ülkeyiz umarım bu canlara yeteri kadar sahip çıkabiliriz….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz