GAÜN’de Dünya Böbrek Günü etkinliği

0
93

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi tarafından, koordinatörlüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat’ın yaptığı ‘Dünya Böbrek Günü Herkes İçin Böbrek Sağlığı’ programı Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumunda düzenlendi.
Programın açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat öncelikle sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, onların özverili çabalarının toplum sağlığı için ne denli önemli olduğunu belirtti. Tıp alanında çalışan hekimlerin ve sağlık personelinin insan hayatına değer katan en önemli unsurlardan biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Balat, onların verdiği emeğin ve özverinin her zaman takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.
14 Mart Tıp Bayramı gibi özel bir günde böbrek sağlığının önemi üzerine toplumsal farkındalığı artırmak, böbrek hastalıklarının önlenmesi ve tedavi edilmesine katkı sağlamak amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini ifade eden Prof. Dr. Balat, “Böbrek hastalıkları tıpkı bir salgın gibi, Covid 19 pandemisini yaşadık. Böbrek hastalıkları da sessiz bir pandemi diyebiliriz. Çok büyük bir hızla yayılıyor. Dünya genelinde her 10 erişkinden birinin böbrek hastası olduğu varsayılıyor. Ülkemizde durum vahim 7-8 kişiden birinin böbrek hastası olarak görülüyor. Böbrekler hayatınızın kalite filtresidir, vücutta filtre görevi gördüğü için böyle bir tanımlama yapabiliriz. Sağlıklı yaşamak istiyorsanız böbreklerinize iyi bakın” diye konuştu.
Programda GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat- Hayatımızın Kalite Filtresi Böbrekler: Bir Organ Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?, GAÜN Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Usalan- Erişkinlerde Böbrek Sağlığı: Nasıl Koruyalım?, GAÜN Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Mehmet Erdur- Böbrek Hastalarında Tıbbi Destek ve Diyaliz, GAÜN Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aziz Bulut- Böbrek Hastalarında Organ Nakli: Ne zaman, Nasıl?, GAÜN Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karadağ- Kronik Hastalıkların Psikolojik Yönü konulu konferanslarıyla yer aldılar.
Program katılımcıların kan basıncı ölçümü ve böbrek hastaları ile karşılıklı böbrek sohbetleri ile son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz