Nihat BENCAN

Ülkemizdeki deprem acısını henüz üzerimizden atamadan adını yeni duyduğumuz Corona virüsü salgını dünyayı etkilemeye başladı
1945 yılında kurulan DSÖ (Dünya sağlık örgütü) Çin’de yaklaşık 1 ay önce ortaya çıkan yeni Corona virüs hakkında “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti. DSÖ 75 yıllık çalışma döneminde sadece Beş kez uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etmesi olayın vahametini daha da duyarlı hale getirmiyor mu onun için başlıkta söz ettiğimiz gibi “aman dikkat” diyorum.
Şimdi gelelim son duruma; Corona virüs şimdiye dek 22 farklı ülkeye yayıldı. Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve başta Çin olmak üzere tüm dünyanın kabusu olan Corona virüs’ten ölenlerin sayısı 259’a yükseldi. Ölen kişilerin dışında virüsün enfekte olduğu kişi sayısı da dünyada 11 bin 374 olarak ifade edildi. Corona virüs’ün bulaştığı ülkeler arasında Tayland, Japonya, Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Tayvan, Almanya, Kanada, ABD, Rusya, İtalya, Finlandiya, Macaristan ve Fransa gibi ülkeler de var.
Ülkemizde bu virüsün görülmemesi ve salgının ülkemize sokulmaması konusunda da Sağlık Bakanlığı’nın etkin çalışmalarını ve önlemleri almasını da taktirle karşılamak gerekir, Sağlık Bakanı sayın Dr. Fahrettin Koca’nın olayların ciddiyetini ve önemi doğrultusunda yapmış olduğu açıklamalarla da bu olayın ciddiyetini çok çok ön planda değerlendirdiğini ve vatandaşlarımızın içini rahatlattığını izlemekteyiz
Komplo teorilerini hepimiz biliriz. Bir çoğu güncel ortamlarda dikkatimizden kaçar ancak olayların gelişmesiyle yıllar yıllar sonra bakarız ki o gün gülüp geçtiğimiz olur mu yahu dediğimiz olaylar gerçekleşmiş oluvermiş. Bunun birçok örnekleri mevcut. Şimdi nerden çıktı bu komplo teorisi demeyelim. Bu da benim zihnimi kurcalayan bir olay. Artık emperyalist ülkeler teknolojilerini öyle geliştirdiler ki savaşı cephede, değil farklı yöntemlerle ellerini sıcak sudan soğuk suya değdirmeden taraf olduğu ülkeyi karşısına almadan, binlerce insanın ölmesini veya hedefindeki ülkenin ekonomisini çökertmeyi başarıyorlar.
Şimdi gelelim zihnimizi karıştıran olaya çok değil bir ay önce ne oldu? ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi ile başlayan durum, İran’ın misilleme olarak ABD’nin Irak’taki üslerini vurmas nın ardından İran’da 8 Ocak günü 4.7 büyüklüğündeki deprem ve arkasından gelişen deprem hareketliliğine bakacak olursak ucu İran’a dayanan doğu Anadolu fay hattının hareketlenmesi ve buradan başlayarak tüm dünyada deprem fırtınasının başlaması. Biliyorsunuz dünyanın pek çok yerinde özellikle Avrupa ve Amerika’da deprem fırtınası devam ediyor. Bunun yanında deprem fırtınası devam ederken yine ocak ayı başlarında Çin’de görülen ve hızla yayılan Corona virüs salgını ne oldu da dünyayı etkilemeye başladı ne oldu da bu virüs harekete geçti? Bilim adamları Çin’deki hayvani gıdalarından özellikle yarasa etinden bulaştığını ifade etmektedirler ama şu bilinmelidir ki Çin de bu ve benzeri hayvanları etleri bugün yenmeye başlamadı ki Çin de zaten bu tip hayvanların etleri her zaman yeniliyordu ve tüketiliyordu. Ne oldu da bu salgın yeni harekete geçti, işte burada komplo teorisi diye adlandırdığımız olaylar gündeme geliyor. ABD’nin Çin ekonomisini çökertme çalışmaları Çin-ABD Ekonomi savaşı zaten herkes tarafından biliniyor. Bunun yanında İran’la yaşanan sıkıntılı durum İran’ın da ekonomik anlamda çökertme çalışmalarının bir başka versiyonda hayata geçirilmesi çalışması olamaz mı? Bence güçlü ekonomileri olan başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerin yeni savaş yöntemleri olabilir. Hele bu ülkelerin başlarında ve yönetim kadrolarında geçmiş örneklerde olduğu gibi dünyaya hükmetme arzusu içinde olan deli, dangalak, ırkçı yöneticiler varsa.
Sonuçlarını bekleyip göreceğiz. Biz aman kendimize dikkat edelim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here