Türkiye’nin kuzeybatı bölgesinde yer alan Yunanistan işin özünde komşu ülkeden çok daha fazlasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de doğduğu kent bu topraklardadır ve birçok insan bu neden de başta olmak üzere birçok nedenden ötürü bu ülkeye gitmek ister. Sebebi ne olursa olsun bu ülkeye gidecek olanlar öncelikle Yunanistan vize başvurusu yapmak durumundadır. Biz de bu yazıda tam da bu konu ile ilgili bilgiler vereceğiz. Şimdi dilerseniz adım adım başlayalım ve söz daha fazla uzamasın.
Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?
Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra şimdi de biraz Yunanistan vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtını doğru ve anlaşılır biçimde vermek gerekir. Yunanistan vizesi alınmasının kendi içinde adımları vardır. Sonuçta her ülkenin vize süreçleri birbirinden farklı olabilir. Burada da böylesi bir durum vardır.
Yunanistan Vize Süreçleri
Yunanistan vize süreçlerinde öncelikle Yunanistan Hükümeti ilgili kurumları tarafından istenen evrakların tam doğru ve eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekir. Yunanistan vize birimi bu noktada en ufak bir hatayı ya da eksiği kabul etmez ve böylesi bir şey görür ise ret hakkını kullanır. Vize süreçlerinde mutlaka her vize başvurusunda yeniden parmak izi ilgili bölümlere verilir ve süreç bu şekilde başlar. Bundan sonra kişiler isterse Yunanistan Konsolosluklarına ya da Yunanistan Hükümeti tarafından onaylanan akredite olan kurumlara Yunanistan vize başvurusu yapabilir. Burada tercih tamamen kişiye kalmıştır. Lakin bilinmesi gereken husus kişi eğer Yunanistan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine başvuru yapacak ise yaşadığı kente bakan resmi kuruma başvuru yapması gerektiğidir. Aksi halde başvuru kabul edilmez ve zaman kaybı yaşanır. Bu hususa dikkat etmekte fayda vardır.
Yunanistan Vizesi Türleri
Yunanistan vize türleri son derece fazladır. Bunlardan başlıca olanları ise şunlardır:
– Kısa süreli C tip Schengen Vizesi: Özellikle turistik amaçlı olarak bu ülkeye gidecek olanların alması gereken vize türüdür. Toplam süresi 90 gün olup konferans, seminer, eş dost ziyareti için de bu vize alınabilir. Bu vize alındığında diğer ülkelere de ilgili zaman zarfında gidilebilir.
– Uzun süreli D tip Schengen Vizesi: Ulusal vize olarak da adlandırılan bir vize türüdür. Yunanistan’da 90 günden uzun kalacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Eğitim, çalışma, aile birleşimi ve uzun süre Yunanistan’da yaşayacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür.
– Öğrenci Vizesi: Eğitim yaşamına bu ülkede devam edecek öğrenciler içindir. Eğitim süresi boyunca geçerlidir. Öğrenci eğer 18 yaşından küçük ise ailenin vize başvurusu sırasında onay vermesi gerekir.
Yunanistan Vizesi İçin İstenen Evraklar
Yunanistan vizesi (bknz https://www.vizemerkezi.com/yunanistan/) için istenen evraklar aşağıda yazılı olduğu şekildedir:
– Pasaport ( eskileri varsa onlar da olmalı) Pasaportun Türkiye’ye döndükten sonra da en az 6 ay süre ile geçerliliği bulunmalıdır. Ayrıca yıpranmamış olması ve arka sayfalarında boşluk olması gerekir.

 • – 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde ve fonu beyaz olmalı, başörtüsü yerine bone kullanılmalıdır, fotoğraflar daha önceki vizelerde kullanılmamış olmalıdır)
  – Nüfus cüzdanı
  – Seyahat Sağlık Sigortası: 30 Bin Euro değerinde olması istenir
  – E-devlet üzerinden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği
  – Çalışanlar için çalışma durumunu gösteren işyeri onaylı evraklar, SGK dökümleri
  – İşverenler için vergi levhası, imza sirküsü vb. evraklar
  – Kişilerin banka hesap dökümleri, hesap cüzdanları
  – Emekliler için emekli kayıt bilgileri
  – Uçak ve otel rezervasyon bilgileri
  – Islak imzalı Yunanistan vize başvuru formu
  – Vize talep dilekçesi
  – Varsa evlenme cüzdanı
  – Varsa kira gelirlerini gösteren evraklar
  – Tapu kayıtları ( varsa)
  – Aracı varsa araç ruhsatı
  Temel olarak istenen evraklar bu şekildedir.
  Yunanistan Vizesi Ücreti
  Yunanistan vizesi ücreti 2024 senesi için şu şekildedir: Öncelikle 10 Euro değerinde bir sigorta ücreti vardır. Bunun dışında vize türü ne olursa standart bir vize başvuru ücreti vardır. O değer ise bugün itibarıyla rakam değişmez ise 170 Euro değerindedir. Bu her iki ücret de vize başvurusu esnasında önceden ödenir. Bu iki ücret dışında bir de aracı kuruma yaptığı hizmetlerin karşılığı olarak ödenen bir ücret vardır. O da hizmet veren kuruma göre değişebilir.
  Yunanistan Vize Randevusu
  Yunanistan vize randevusu Konsolosluğun resmi vize başvuru merkezi sitesinden online alınmaktadır. Kişi kendisine verilen randevu gün ve saatinde dakik bir biçimde istenen evraklar ile orada olmalıdır.
  Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?
  İnsanlar genelde bir vize başvurusu yaparken zamanı doğru yönetebilmek adına yapılan başvurunun doğal olarak kaç günde sonuçlanacağını merak ediyor. Hemen bu sorunun da yanıtını verelim. Normal şartlar altında vize türü ne olursa olsun ortalama olarak 7-15 gün içinde Yunanistan vize başvuruları sonuçlanır. Lakin her iki ülke arasında yaşanan bir ekonomik ve/veya siyasi kriz, pandemi gibi özel durumlar, başvuru döneminde ilgili mercilerin aşırı derecede yoğun olması, resmi ya da dini tatil dönemlerine her iki ülke açısından da gelinmesi gibi özel durumlarda süreç uzar. O yüzden bu ülkeye gidilmeden en az 30 gün öncesinde fayda vardır. Ayrıca evrak eksiği olması ya da ek evrak istenmesi gibi durumları da göz önüne alarak bu süreci son ana bırakmamakta her zaman için yarar bulunur. En son ana bırakmak her zaman için risklidir.
  Son olarak da şunu net bir biçimde ifade etmek gerekir ise Vize Merkezi size bu hizmeti alanında uzman ve son derece profesyonel bir ekip ile kafanızda en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde sunar. Vize Merkezi son derece uygun fiyatlara sizlere bu hizmeti verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz