Yesemek Rotary Kulübü, Ahmet Güneştekin’i ağırladı

0
506

Gaziantep Yesemek Rotary Kulübün ev sahipliğini yaptığı ‘İlham Veren Buluşmalar’ gecesinin konuğu dünyaca ünlü Türk Ressam ve Heykeltıraş Ahmet Güneştekin oldu. Gaziantepli sanatseverlerle buluşan Güneştekin, yaşamından kesitleri anlattığı söyleşisinde genç sanatçı adaylarına nasihatlerde bulundu. 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi yoğun ilgi gördü. Gecenin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Yesemek Rotary Kulüp Başkanı Dinçer Uğurluer, insan hayatında sanatın daha fazla yer alması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Yaşadığımız şu hız çağında, hiçbir şeye tam yetişemediğimiz koşuşturmaların içerisinde biraz durabilmek, anı yaşayabilmek için ihtiyacımız olan ilhamı, sanatı hayatımıza daha fazla sokarak alabileceğimizi düşünüyorum. Bir sanatsever olarak satın aldığım tabloların yanında aynı zamanda arkeolojik eser koleksiyoneri olan ben, 2000 yıllık bir yüzüğü elime alıp, onun sanatına, üzerindeki simgeye, ya da üzerine işlenen sahnenin anlattığı mitolojik hikâyeye daldığımda zamanın nasıl durduğunu, bir Roma lejyoner yüzüğü ise onu yapan sanatçının gözüyle mercekten eserine bakarken, ya da sahibinin onu hangi savaşlarda nerelerde hangi şartlarda parmağında taşıdığını düşünüp tasavvur ederken oluşan bilinç ve his şu anki zamanda sizi besleyen şey haline geliyor. Bunu bizzat deneyimlemiş ve her seferinde bunun keyfini çıkartan biri olarak içtenlikle anı yaşayıp zamanı yavaşlatmak için sanatı hayatımızın önemli bir parçası haline getirmemizin gerektiğini düşünüyorum.” 
GAZİANTEP İÇİN ESERLER YAPABİLİRİM
Gaziantep’te olmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu ifade eden sanatçı Ahmet Güneştekin ise gerçekleştirdiği söyleşide yaşamından kesitler anlatarak sanat dünyasına nasıl girdiğini ve başarıya giden yolda karşılaştığı güçlükleri anlattı. Gaziantep’in önemli bir şehir olduğunu ifade eden Güneştekin “Dünyanın en önemli mozaiklerinin bulunduğu, gastronominin, tarihin ve kültürün olduğu bir şehir. Çok şanslı bir şehir, oturmuş bir şehir. Farklı kuşaklardan günümüze kadar gelen ve büyüyerek devam eden bir kültür kuşağı var. Çok sevdiğim, iyi dostluklar oluşturduğum, her gelişimde heyecanlandığım, her gelişimde yeni keşfediyormuşum gibi heyecan hissettiğim bir şehir. Gaziantep şu anda iyi tanıtılıyor. Özellikle Zeugma Mozaik Müzesinin uluslararası tanınırlığının artması, şehre birçok şey katar. Gaziantep’in o kadar çok zenginliği var ki bir şeyle buluşturmak zordur. Bir şehri iyi okumak, iyi anlamak lazım. Bir şehri okumadan anlamadan hemen sembolik bir çalışmayla eser yapmak yanlış olur. Gaziantep’i iyi anlamak iyi okumak lazım. Şehri biraz çalışmak lazım. Gaziantep denince aklıma birçok şey geliyor. Bir sanatçı için sadece bir şeyin akla gelmesi sıkıntı olur. Benim şu an aklıma Gaziantep denince birçok şey geliyor. Gaziantep’in bu konuda çok büyük şansı var. Talep gelmesi halinde Gaziantep için de eserler çalışabilirim” dedi. 
Söyleşisine katılan sanatçı adayı gençlere de önemli öğütler veren Güneştekin başarıya giden yolda asla pes etmemeleri gerektiğini, iyi insan, dürüst ve çalışkan birer insan olmalarını, çok okumalarını ve birçok konuda bilgi sahibi olmalarını istedi. Söyleşinin sonunda Gaziantep Yesemek Rotary Kulübü Başkanı Dinçer Uğurluer ve eşi Ceren Uğurluer sanatçı Ahmet Güneştekin’e günün anısına çeşitli hediyeler vererek teşekkür etti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz