Yabancı uyruklu akademisyenler fırsat eşitsizliğine yol açıyor

0
57

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, üniversitelerde istihdam edilen ve fırsat eşitsizliği yaratan yabancı uyruklu akademisyenlerle alakalı TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Türkiye’de üniversitelerin en önemli sorunlarının başında akademik kadro sıkıntısının geldiğini ifade eden Meriç, “Çok sayıda öğretim üyesi gereken şartları tamamladığı halde atama beklerken atamaları yapılmamakta, yükseköğretim adeta yabancı uyruklu akademisyenler eliyle götürülmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde ‘Beşerî Sermaye’ diyebileceğimiz çok sayıda yetişmiş akademik kadro mevcuttur. Bu beşerî sermaye akademiye dahil edilirken çok sayıda kritere tabi tutulmaktadır. Buna rağmen üniversitelerimizde doktorasız ve akademik tecrübesi olmayan yabancı uyruklu öğretim elamanlarının istihdamı bir yandan yükseköğretimde kalite sorunu yaratıyor, diğer yandan eğitimin ‘Millilik’ vasfından her geçen gün biraz daha uzaklaşmasına neden oluyor” dedi.
Gelişmiş ülkelerin bilimde ve teknolojide en iyi seviyeye ulaşmak için büyük çaba harcadıklarını söyleyen CHP’li Meriç, “Bu ülkeler çağın gerekliliğini karşılamak için alanındaki en iyi bilim insanlarından yararlanmakta ve bu bilim insanlarını transfer etmektedirler. Ülkemizde ise bu durum tersine işlemektedir. Bir yandan yaşanan derin ekonomik buhran, diğer yandan nitelikli yetişmiş bilim insanının hak ettiği değeri görmemesi nedeniyle tersine beyin göçü yaşanmaktadır. Türkiye’nin en parlak beyinleri, kendi ülkelerinde bilimsel üretim yapacakları bir zemin bulamadıkları için başka ülkelere göç ediyorlar. Ülkemizi bilimsel ve sosyal açıdan daha ileriye götürmekle mükellef olan yöneticiler ise bilim insanlarımızın göçünü durdurmak yerine akademik vasıfları hangi kriterlere aldıkları belli olmayan yabancı uyruklu akademisyenleri istihdam ediyorlar” ifadelerini kullandı.
Melih Meriç konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e şu soruları yöneltti:
1- 2015-2024 yılları arasında, yıllar bazında Türkiye’de görev yapan yabancı uyruklu öğretim elemanı sayısı kaçtır? Bunların akademik unvanlara, branşlara ve geldikleri ülkelere göre dağılımı nedir?
2- Türkiye’de kadro beleyen kaç akademisyen bulunmaktadır, bu akademisyenlerin unvanlara göre dağılımı nedir?
3- Üniversitelerdeki kadro açığının yurt dışından yabancı uyruklu akademisyen istihdamı ile sağlanmasının gerekçesi nedir?
4- Türkiye’deki üniversitelerde görev yaban yabancı uyruklu öğretim elemanlarının kaçının Uluslararası alanda başarıları vardır, bunlar nelerdir?
5- Türkiye’deki akademisyen göçünün nedeni nedir? Bu göçün durdurulmasına yönelik alınan tedbirler nelerdi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz