Vali Çeber’den dolandırıcılık uyarısı

0
66

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, yılın ilk 2 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında dolandırıcılık suçlarında yüzde 31 oranında artış olduğuna dikkat çekerek, vatandaşları özellikle telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı.
Gaziantep Valisi Kemal Çeber, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Halil Şen, İl Emniyet Müdürü Celal Özcan ve Vali Yardımcısı Murat Akyüz’ün de hazır bulunduğu basın toplantısında; ilin asayiş rakamlarıyla ilgili bilgiler verdi.
Vali Çeber, MOBESE binasında düzenlenen güvenlik toplantısında, emniyet ve jandarmanın, suçun önlenmesine ve suçluların yakalanmasına yönelik çalışmalarını gece gündüz demeden sürdürdüğünü söyledi.
GAZİANTEP’TE 10 BİN 226 POLİS VE JANDARMA GÖREV YAPIYOR
Gaziantep’in 2 milyon 164 bin 134 nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 9. şehri ve aynı zamanda 10 milyar dolarlık ihracatıyla da Türkiye’nin en büyük 6. sanayi şehri olduğuna dikkat çeken Vali Çeber, “Bu güzel şehirde: 2 bin 522 jandarma, 7 bin 704 emniyet personelimiz olarak bizler güvenlik anlamında çok büyük bir aileyiz. Şehrimizin huzur ve güvenliği için mesai mefhumu gözetmeden görevimizin başındayız” dedi.
Yılbaşından bu yana asayiş rakamlarına değinen Çeber, yılın ilk 2 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında malvarlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 21 oranında azalış yaşandığını belirterek, mal varlığına karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranının yüzde 74, kişilere karşı işlenen suçlarda ise aydınlatma oranının yüzde 95 seviyelerinde olduğunu kaydetti.
DEPREM DÖNEMİNDE ASAYİŞ OLAYLARINDA AZALMA YAŞANDI
Çeber, tüm asayiş olayları ele alındığında Gaziantep’te 2023 yılının ilk 2 ayına göre 2024 yılında yüzde 23 oranında bir artış söz konusu olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Ancak aydınlatma oranlarına bakıldığı zaman kolluk kuvvetimizin başarısını da görüyoruz. Bu tür suçlarda genel olarak aydınlatma oranımız yüzde 91 seviyesinde. Bu durum suçun geçen sene aynı döneme göre arttığını gösteriyor. Bu artışta 6 Şubat depremlerinden sonra yaşanan sürecin de çok etkili olduğu kanaatindeyiz. 2023 yılı deprem sonrasında yaşanan karmaşa ve yardım faaliyetleri nedeniyle asayiş olaylarında doğal bir düşüş yaşanmış ve 2024 yılının aynı dönemine ait istatistiklerine bir artış olduğu şeklinde yansımıştır. Ancak buna karşılık kolluk gücümüzün 2024 ilk iki ayında olayların neredeyse tamamına yakınını aydınlatmış olması bu konuda yapılan çalışmaların başarı düzeyini göstermesi açısından önemlidir. Bizler inanıyoruz ki yapılan etkili çalışmalar sonucunda önümüzdeki dönemde asayiş olaylarında gözle görülür bir düşüş yaşanacaktır.”

DOLANDIRICILIK SUÇLARINDA YÜZDE 31 ARTIŞ VAR
Aynı dönemde dolandırıcılık suçlarında yüzde 31 oranında artış olduğuna dikkati çeken Vali Çeber, “Bizim tespitlerimize göre dolandırıcılık suçlarında en önemli vaka telefon dolandırıcılıklarına ait. Siber suçlarla ilgili birimlerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Ancak vatandaşlarımız telefonla çeşitli sebeplerle kendilerinden para isteyen dolandırıcılara lütfen prim vermesinler” diye konuştu.
Aranan şahısların yakalanmasında yüzde 87 oranında bir artış olduğunu ifade eden Çeber, şunları söyledi:
“Emniyet ve jandarma personelimiz aranan şahısların yakalanması konusunda insan üstü bir çalışma sergiliyorlar. Farklı türlerde 461 ateşli silah ele geçirildi. Kolluk güçlerimiz bu tür olayların önüne geçmek amacıyla 2 ayda 4 binin üzerinde sabit yol ve şok uygulamaları yaptılar. Bu uygulamalarımız da önümüzdeki dönemde artarak devam edecek. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi verilen bu kahramanca mücadelenin meyvelerini de topluyoruz. Ancak Gazi şehrimizin suçun konuşulmadığı bir yer haline gelmesi için sadece emniyet güçlerimizin değil tüm vatandaşlarımızın gayretine ve yardımına ihtiyacımız var.”
İKİ AYDA 57 TERÖR OPERASYONU DÜZENLENDİ
Vali Çeber, terör olaylarının; tüm büyükşehirlerde olduğu gibi, Gaziantep’in de güvenlik gündeminin en üst sıralarında yer aldığını vurgulayarak “2024 yılı ilk 2 ayında; terör örgütlerine karşı toplam 57 operasyon düzenledik. Bu operasyonlarda 111 şüpheli şahsı yakaladık. 27 şüpheli şahıs tutuklandı” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz