TÜRKİYE’NİN MÜLTECİ ÇIKMAZI

0
379

Nurcan CEYRAN

Suriye’deki iç savaşın kirli sorunlarının çözümsüz çıkmazını ne yazık ki Türkiye yaşıyor.
Orada başlayan savaşla birlikte Türkiye sınır kapılarını sonuna kadar açtı, elbette amaç yardımdı. Özellikle, kadın ve çocuklar başta olmak üzere yaşlı ve engelli , muhtaç olanlara her imkan sağlandı kamplar yapıldı, iş verildi, yardım ve destes sağlandı, sağlık sorunları için özel servisler tahsis edildi…
Ama gel görelim ki, halkın savaştan kaçar gibi bir hali yoktu, 1.5 yıl içinde 2 çocuk dünyaya getireni mi dersiniz, çok genç yaşlarda evleneni mi dersin, aklın alamayacağı farklı bir rahatlık vardı, yaşam mücadelesi değildi görünen… Türkiye sınırını geçmiş olmanın vermiş olduğu müthiş bir rahatlığı vardı.
Uzun süren bu misafirlik elbette ülkeyi çıkmaza soktu, kiralar korkunç bir şekilde artışa geçti, yüzde 150 arttı, evet tefe TÜFE’ye göre yüzde 17 artması gerekenler konutlar yüzde 150 artışa geçti.
Ev satışları normal fiyatın 3,,4 katına çıktı, 400 Bin liralık bir ev 2 milyona çıktı, ekonomi çıkmazın içine girmiş oldu.
Hâl böyle olunca, maddi durumu olmayan Türk vatandaşı da kaosun içinde çırpınmaya başladı ama misafir di işte, susmak ve sabırla beklemek en doğrusuydu.
Peki maddi manevi bu kadar çıkmazın içinde boğuşan Türk vatandaşı ile sığınmacı vatandaşlar arasında ki uyum ne durumdaydı?
Maalesef yapılan tüm fedakarlık ve desteğe rağmen, uyumsuzluk sergileyen yabancı vatandaşlar da vardı…
TC vatandaşı ile uyumsuz bir tutum sergileyen sığınmacı vatandaşlar arasında geçimsiz, uyumsuz ve huzursuz bir ortam oluşmuş oldu…
Bundan ortalama 1 ay önce Dış İşleri Bakanımız, Mevlüt Çavuşoğlu nun, “Esad ve muhaliflerin arasında barış sağlayacağız” açıklamasına, sığınmacı arkadaşlar ciddi bir tepki gösterdiler, Azez’de Türkiye Cumhuriyeti nin bayrağını yaktılar Evet sığındıklari ülkenin bayrağını yakmaya kalkmış, bununla da kalmayıp, Suriye uyruklu avukatların toplanıp yürüyüş yapmaya davet ettigi bazı basın kuruluslarina yansıdı, bu durum bazı haber ajanlarlarina yansırken bir çok internet, TV ve gazete gibi yayın kuruluşunun gündemini pek de meşgul etmedi, önemli bir konuydu.
Evet 3 gün önce de 1 yabancı uyruklu vatandaşın dükkan önüne park etme sebebi ile çıkan kavgada, yabancı uyruklu vatandaşların tekrar kavga alanına daha kalabalık ve kılınçlar ile gelmiş olmaları yerli vatandaşlari daha fazla gerginlesmesine sebep oldu…
Tedirgin, gergin bir hâl aldı sokaklar, yabancılar ve Türkler diye karşıt bir durum oluştu aslında…
Bu arada bunlar yaşanırken bir yandan da, “burası çok pahalı” diyerek tekrar Suriye’ye ye dönenler oldu…
Ya kardeşim orda ucuzluk ve huzur varsa burda ne işiniz vardı, savaş var dediniz, savaş varsa elini kolunu sallaya sallaya sınır kapısından gezerek burdan nasıl çıkıp gidersin, buna akıl sır ermiyor gerçekten….
Dünya genelinde Avrupa ve Asya da bulunan bazı Türklerin yaşam koşullarını araştırdığımda, bulundukları ülkenin kurallarına uymak zorunda olmaları en belirgin kuraldı.
Bu sadece Türkler için değil elbette o ülkeden yaşayan tüm yabancılar için geçerli Kendi vatandaşlarını da kapsayan bir yaşam akışıydi, olması gerekende buydu…
Bu olmalıydi ki uyum olsun, huzur olsun, birlik beraberlik ve düzen olsun…
Buradan belki de yetkililere bir ricadir talebimiz, bu kadar yabancı insanı bu ülkeye alıp yerleştirdiniz, hata yapani sınır dışı edin ki diğerlerine örnek olsun….
Kendi ülkesinde yabancılar tarafından bıçakla, satırla, kılıçla saldırılan bir toplum olmanın utancını yaşatmayın bu ülkeye.
Sınır kapılarından kaçak geçişlerin arttığı söylentileri halk arasında ciddi korkulara sebep oluyor, bunlar için halka açıklamalar yapın, böyle bir durum yok, yada gerekli önlem alındı deyin…
Bizim misafir olarak gördüğümüz fakat misafir anlayışını bilmeyen bu insanlarin, nasıl davranması gerektiği konusunda kurallar koyun ve uymalarını sağlayın, sağlayın ki, Türkiye daha yaşanılır bir ülke olmaya devam edebilsin….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz