Süper CUMA, Efsane CUMA

0

Nurcan CEYRAN

Süper CUMA, Efsane CUMA
Muhteşem CUMA, Şahane CUMA
Müthiş CUMA, Harika cuma
Derken…
Müthiş biçimde batıyoruz sanırım. Mübarek bir güne tutunmaya çalışıyor, koca koca büyük lider firmaların ayakta kalabilmek için internet sitelerinin TV’lere, TV’lerin internet sitelerine reklam trafiğine girdiğini şaşkınlıkla izliyoruz…
Evet CUMA mübarek, özel bir gün, Müslümanların bayramı…
Hep birlikte dualar ediyoruz belki, o önemli ve özel olan günden beklenti de bulunarak temenni bulunuyoruz bilemiyorum …
Fakat, topyekün, cuma üzerinde durmamız, yada milletin alışverişe o gün üzerinden ilgi çekmeye çalışmanın, nasıl bir amacı olmalı diye düşünüyorum bir yandan da ….
SONRA işsiz, insanların sıkıntıları çıkıyor karşıma…
Asgari ücretin altında çalıştırmak isteyen firmalar, sgk yapmam diye şart koşan iş veren, pirime güvenen çalışanın, primleri yarı yarıya aşağı çekilmesi derken, gerçekten piyasada ciddi fakat ters giden bir hareketlilik var….
İŞ veren tarafından bakılınca, ciddi bir vergi yükü, kiraları, zamlanan faturaları, geçim derdi, eğitim vs derken herkes gemisini kurtarmaya çalışıyor….
Uzun lafın kısası kimsede metelik yok, ve bu dönemde bu alışveriş çığırtkanlığı, bir taraftan kendini kurtarmaya çalışanla, bir taraftan da, Bütçe kontrolü yapAmayan insanların felaketi olacak adeta ….
Bir de bu cuma’nın nerden ve neden çıktığı konusuna bakarsak, bizimle çok tezat, alakası olmayan fakat bizde de doğru uygulanmış olsa gayet de iyi olabilecek bir kampanya şekli…


Avrupa nın yılbaşı öncesi son cuması, ve yılbaşı sonrası ilk cumasını kapsayan, elinde sezonluk ürün kalmaması için çaba harcanan bir etkinliğin adıymış aslında KARA CUMA ….
Avrupa yeteri kadar üretiyor aslında her şeyi, ihtiyaç fazlasını ya ithal ediyor yada çok uygun fiyata halka doğru bir pazarlama tekniği ile elindekini tüketiyor, bu durumda, peki yediği içtiği, giydiği kullandığı herşey ithal olan bizler, aldığımız belli sattığımız belli olan malları ne kadar daha zararına vererek karartabiliriz, cumamız yada günlerimizi….
Yada üretmeden, böyle özenti kampanyalar ile ne kadar karartabiliriz günümüzü, karnı doymayan, faturasını ödeyemeyen, hatta yakında çıplak olma yolunda ilerleyen vatandaş, cumanın başına efsane, müthiş, Şahane, süper koyma ile hayatına renk gelmeyecek….
Harika ve süper bir gelecek umudu ne cumaları ne aylarımızı karartmadan aydınlık günlerimiz olsun….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here