NLK Soft Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Kurt, “Pandemi sebebi ile hayatımızın merkezine yerleşen ve işlemlerimizi kolaylaştıran dijital ortamlar günden güne yenileniyor. Türkiye dahil bir çok ülkede etkisini gösteren pandemi dijital yaşamı hızlandırdı. İnsanların pandemi döneminde dijital ortamlarda daha çok vakit geçirmesi, dijitalleşmenin önemini bir kez daha gösterdi” dedi.

Bilişim teknolojilerinin geliştirdiği dijital ortamlar hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaya devam ediyor. Pandemi dolayısıyla ara verilen eğitim öğretim gibi bir çok sektör ve işlevin dijital platformlara taşınması insan yaşamında önemli rol aldı ve insanlar artık toplantılarını, derslerini ve etkinliklerini online olarak düzenlemeye başladı. Bu dijital platformlar istenilen ürün veya hizmete cep telefonları, bilgisayarlar gibi teknolojik cihazlarla tek bir tıkla ulaşma imkanı sunuyor. Alışkanlıkların değiştiği ve yeni normal düzenin başladığı bu dönemde değer yaratmanın yolu teknolojiden geçerek ileriye doğru adımlar atmaktır. Yani dijitalleşme her kesime hitap edecek şekilde hayatı kolaylaştırıyor.

Bilişim sektörünün önde gelen firmalarından NLK Soft’un Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Kurt, pandemi sürecinde dijitalleimenin öneminin ortaya çıktığını belirterek, “Bu gelişmeler arasında, E-Ticaret ağının pandemi süreci ile hayatımıza daha da yayıldığını görmekteyiz. Pandemi öncesi satın alma işlemleri, genellikle mağazalar, marketler ve alışveriş yerlerinde gerçekleştirilirken; pandemi dönemi ve sonrasında birçok avantaj sağlaması sebebi ile E-Ticaret sayesinde online ortamlarda gerçekleşmeye başladı. Yeni normal düzen, alışkanlıklarımızdaki değişimleri de beraberinde getirdi. Tüketici, ihtiyaçlarını karşılamak için riskli alanlara girmekten vazgeçmiş, olası tüketici kalabalığından ve bu kalabalığın yarattığı salgın riskinden uzak kalmayı tercih ederek, internet sayesinde mobil veya bilgisayar gibi teknoloji araçları ile alışverişi seçmiştir. Tüketicinin, E-Ticarete bu yönelimi ve E-Ticaretteki devasa artış, üreticinin bakış açısını değiştirmekle kalmayıp harekete geçmesini de sağlamıştır. E-Ticaret hakkında fikri olmayan ya da E-Ticarete dair iyi fikirleri olmayan üreticiler bile E-Ticaretin dünyasına adımlarını atıp işletmelerini sanala taşıdı” diye konuştu.

Dijitalleşmenin hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamış durumda olduğuna dikkat çeken Kurt, şunları söyledi; “Sosyal hayattan tutun, ticarete kadar herşeyi online platformlar üzerinden yürütüyor, görüşmelerimizi dahi online olarak yapıyoruz. Online ödeme alıyor ve tanıtımlarımızı yine dijital olarak yapıyoruz. Ayrıca faturalarımızı yine dijital olarak kesiyor, restaurant ve kafe gibi işletmelerde dijital menüler kullanıyoruz.”
Nalan Kurt, NLKsoft olarak ürünlerini djitalleşme sürecinin ne kadar önemli olduğunun bilinciyle geliştirdiklerini kaydederek, “Pandemi sürecinde online ticaretin öneminin farkında olan nlksoft kendi E-Ticaret yazilimiyla öne çıktı. Ayrıca ürettiği QR Menü sistemiyle restorantları dijitallesmeye tam uyuma davet edip, bu platformda da fark yarattı Bunun yanı sıra nlksoft Online Ödeme sistemleriyle kullanıcıların online olarak tahsilat yapabilmesini sağlayıp , bütün banka ve ödeme sistemlerine entegre edilebilir bir yapı kurdu. E- Dönüşüm surecinin öneminin farkında olan nlksoft E-Fatura, E-imza gibi süreçlerde tüm hızıyla hizmet vermeye devam etti.
Sonuç olarak, bu süreçte salgın riskini, dijitalleşme sayesinde, en aza indirip, pandemi dönemini daha kolay ve sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. Dijitalleşmenin önemi, pandemiyle birlikte daha hızlı adımlarla ilerlemesi ve herkes tarafından tercih edilmesiyle daha iyi anlaşılmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ve pandemi sonrası dijitalleşme hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here