Öğretmenlik Meslek Kanunu’na bir tepki de Eğitim Bir Sen’den

0
56

Eğitim Bir Sen Gaziantep Şubesi’ne üye öğretmenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu protesto etti. Sendikanın talebi ise kanunun revize edilerek daha adil bir yapıya kavuşturulması oldu.
Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmaları sürüyor. Eğitimciler Birliği Sendikası Gaziantep Şubesi düzenlediği basın açıklamasında kanunun yetersiz olduğunu ve mülakatın kaldırılması gerektiğini belirterek, kanuna ilişkim önerilerini sunduklarını bildirdi.

Memur Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Demir, basın açıklamasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yetersiz olduğunu öne sürdü.
“KANUN ÖNERİSİ HAZIRLAYIP SUNDUK”
Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak bir içerikle kanunun yeniden düzenlenmesi amacıyla bir kanun önerisi hazırlayıp Milli Eğitim Bakanlığına, TBMM Başkanlığına ve Meclis’te grubu bulunan partilerin yöneticilerine sunduklarını vurgulayan Demir, şunları kaydetti:
“Ek ders ücreti artırılmalıdır. Uzman ve başöğretmenlik kıdem süreleri söz verildiği gibi 5 ve 10 yıl olmalıdır. Birinci dereceye gelen bütün memurlar için 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir. Kadroya geçen öğretmenler, kadrolu öğretmenliğin özlük haklarından faydalanmalıdır.

MÜLAKAT KONUSU YİNE GÜNDEMDE
Öğretmen atamalarında mülakatların kaldırılması gerektiğini de ifade eden Mehmet Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmen alımında mülakat kaldırılmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, memurluğa sınavsız geçişin önü açılmalıdır. İptal edilen toplu sözleşme ikramiyesine çözüm üretilmelidir. Kamudaki şeflerin maaş dezavantajları giderilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz