Güneydoğu’nun mayıs ayı ihracatı 1 milyar doları aştı

0
81

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden mayıs ayında 1 milyar 47 milyon 712 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bölgenin ihracat üssü Gaziantep’in Mayıs ayı ihracatı ise 902 milyon dolar oldu. Gaziantep, en çok ihracat yapan iller arasında ise 6’ncı sırada yer aldı.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yaptığı açıklamada, küresel ve yerel ölçekteki ekonomik ve diğer anlamdaki tüm zorluklara rağmen bölge ihracatının yeniden yükselişe geçtiğini bildirdi.
Temel hedeflerinin önce 2022 yılı seviyesine ulaşıp o rakamları stabil hale getirmek olduğunu belirten Kileci, şöyle devam etti:
“Mayıs ayında bölgemiz geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artışla 1 milyar 47 milyon 712 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracatta bölgede önemli bir yer edinen Gaziantep, Mayıs ayında ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 3,7 oranında artırarak 902 milyon 26 bin dolar şeklinde gerçekleştirdi. Bu rakamlarla bölgeden ve Gaziantep’ten en yüksek Mayıs ayı ihracatı kayda alınmış olundu. Bölgedeki diğer illerin Mayıs ayı ihracatı ise Kahramanmaraş 99,4 milyon dolar, Mardin 87,4 milyon dolar, Malatya 30,1 milyon dolar, Şanlıurfa 28,1 milyon dolar, Diyarbakır 22,6 milyon dolar, Kilis 8,5 milyon dolar, Adıyaman 4,0 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ekonomide sağlanacak istikrarla birlikte ihracatımızı daha da ileri seviyelere taşımak istiyoruz. İhracatçılarımız, devletimizden birçok alanda destek bekliyor. Biz ülkemize döviz kazandırıyoruz. Katma değerli üretim yapan, döviz kazandıran sektörlere yönelik çeşitli destek mekanizmalarının ortaya koyulması gerekiyor. İşçilik maliyetlerimiz, enerji maliyetlerimiz ve bazı kalemlerdeki üretim maliyetlerimiz rekabet ettiğimiz ülkelere göre bir hayli yüksek. Kamu otoritelerinin, alacakları kararlarda ihracatımızın sürdürülebilirliğini koruma konusunu önceliklendirmesini bekliyoruz.”
Kileci, 186 ülkeye ihracat yaptıklarını, Irak, ABD, Suriye, Birleşik Krallık ve Almanya’nın dış satımda ilk sıralarda yer aldığını, bu dönemde bölgede en fazla ihracat yapılan ürünler ise makine halıları, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, ağaç ve orman ürünleri ile demir-çelik mamulleri olduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz