CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Öğretmenlerin sorunlarına da dikkat çeken Kaplan, “Öğretmenlerimizin gününü samimiyetle kutlayabilmemiz için öncelikle öğretmenlerimizin sorunlarını çözmemiz gerekiyor” dedi.

Kaplan’ın mesajı şöyle:

“İstikbalimizin mimarları olan, fedakâr ve cefakar öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en kalbî duygularımla kutlamak isterdim. Ancak ne yazık ki, emeği ve hakkını ödeyemeyeceğimiz öğretmenlerimiz günümüzde çok zor şartlarda çalışmakta; geçim sıkıntısı, ekonomik kriz, atama sorunuyla boğuşmaktadır. Ülkemizde 700 bin ataması yapılmayan öğretmen var. Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki atama yapmak yerine ücretli öğretmenlik yaptırarak öğretmenlerimizi, mezunlarımızı zor koşullar altında çalıştırmakta. 2 yılda 42 ataması yapılmayan, psikolojik olarak maddi manevi çöküş yaşayan öğretmenimiz intihar etti.  Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin sorunlarını çözemezsek, eğitim sorunlarını çözemeyiz.  Ekonomik kriz, şiddet, az maaş, emeğin karşılığını alamamak, zor şart altında mesleklerine devam eden öğretmenlerimiz ne yazık ki mobbinge de çok fazla uğramaktadır. Gaziantep’te mobbing nedeniyle ihtihar eden Saadet Öğretmenimiz en acı gerçeğimiz oldu.

Eğitim-Sen’in raporuna göre öğretmenlerimizin yüzde 97’si son bir yıl içerisinde satın alma gücünün azaldı. Yüzde 78’i son bir yıl içerisinde borçlarının arttığını ifade ediyor. Yüzde 69’u ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi aldığında mesleğini bırakabileceğini ifade edilmekte. Yüzde 64’ü kendisini iş yerinde değerli hissetmediği ve yüzde 93’ünün 2019 toplu sözleşme sürecinde yetkili sendikanın ekonomik, özlük ve sosyal haklarını yeterince korumadığını düşünüyor. Yüzde 94’ü ücretli, kadrolu, sözleşmeli biçiminde çalıştırılmayı, mesleklerinin geleceğini tehdit ettiğini belirtiyor.

Öğretmenler ücretli ve sözleşmeli değil; kadrolu atanmalı ve statü, ek gösterge ve ek ders ücretleri iyileştirilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı; 3600 ek gösterge hayata geçirilmeli ve mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. Öğretmenlerimizin özlük haklarının da özel bir yasayla güvence altına alınması gerekmektedir. 

Yaşadıkları maddi-manevi sorunlar ve eğitim sistemindeki bozukluklara karşın; canla başla çalışan, evlatlarımızı yetiştirmek için tüm özveri ve fedakarlığı yapan öğretmenlerimizin daha iyi şartlarda çalışması, haklarının iyileştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz.  Öğretmenlik mesleğine önem verdiğimiz ölçüde, birlik ve beraberlik içinde, kuvvetle, rekabetimizi muasır medeniyetler ile sağlamamız mümkündür.

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır” sözüyle Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin millet üzerindeki önemini bizlere vurgulamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, her yerde ve her şartta görev yapan değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here