Milletvekili Kaplan: “COVİD-19 meslek hastalığı sayılmalıdır”

Milletvekili Kaplan, sağlık çalışanlarının pandemi süreci ile birlikte daha da zorlaşan çalışma şartlarına dikkat çekti. 11 Mart itibariyle başlayan salgın sürecinde en ön safta yer alan sağlık çalışanlarının, artan iş yükünden, istifa yasağına, şiddet mağduriyetinden, kamusal haklara kadar bir dizi sorunla mücadele ettiğinin altını çizdi.

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI SAYILMALIDIR

CHP’li Kaplan, “Bu süreçte sağlık çalışanlarına esnek çalışma hakkı tanınmadığı gibi Bakanlık tarafından çıkarılan genelge ile istifa etmeleri de yasaklandı. Kanunun verdiği hakkı genelge ile kaldıran hükümet, çalışanların can güvenliğini koruyamadığı gibi virüs sebebiyle enfekte olan çalışanlara da gerekli desteği sağlayamadı” dedi.

Milletvekili Kaplan, “Covid-19 meslek hastalığı sayılmalı ve enfekte olan sağlık çalışanının hastalık sebebiyle uğradığı tüm zarar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmalıdır. Ölümle sonuçlanan vakalarda ise geride kalan aile üyelerine gerekli güvenceler sağlanmalıdır” dedi.

ŞİDDET YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI

Şiddet yasasının aciliyetini hatırlatan Kaplan, “Özellikle bu süreçte gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışıp, aylarca evinden ve ailesinden uzak kalan sağlık emekçilerimiz, hem ruhen hem de fiziken çok yıprandı. Covid-19 ile birlikte önemini daha da idrak ettiğimiz sağlık emekçilerimizin tüm mağduriyetleri için acilen gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Sosyal, ekonomik, kamusal hakları iyileştirilmeli ve şiddet yasası acilen çıkarılmalıdır” dedi.

CHP’li Kaplan sözlerinin devamında Gaziantep Şehitkâmil Devlet Hastanesinde görev yapan ve bu salgın mücadelesinde sayısız hastaya umut olan; ancak aynı virüs sebebiyle kendi hayatını kaybeden Dr. Hüseyin Süyür’ün adını ölümsüzleştirmek için görev yaptığı hastaneye adının verilmesi hususunda yetkililere çağrıda bulundu. Ayrıca görevi başında hasta yakınları tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan ve Dr. Hüseyin Süyür başta olmak üzere tüm sağlık şehitlerini anarak canları pahasına bu kutsal mesleği icra eden tüm sağlık çalışanlarına minnettarlığını dile getirerek tıp bayramını kutladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz