Meriç, depremzedelerin kat irtifakı sorununu TBBM’ye taşıdı

0
76

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, iskan süreçleri devam ederken 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve kat irtifakı alamayan binaları soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yıllar boyu yaptıkları birikimlerin bu belirsizlikten ötürü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Meriç, “Birçok hemşehrimiz kendilerine ait bir yuvada yaşamak için yıllarca çalıştılar, canlarını dişlerine takıp para biriktirdiler. Ancak 6 Şubat’ın ardından yapımı biten ya da inşa halinde olan binalar yıkılınca, hak sahipliği başvurularına ‘Kat irtifakı yok” denerek vatandaşlarımızın hayalleri, umutları örselendi. Deprem felaketinin yaralarını yeni yeni saran insanlarımıza yıkık, ağır, orta hasar almış binalara sağlanan hibe ve yatırımların verilmesi gerekirken ellerindeki tüm birikimi yatırdıkları kendi evlerinde hak bile tanınmıyor. Bu belirsizliğin bir an önce giderilmesi, kat irtifakı sorununun yapıcı biçimde çözülmesi gerekmektedir” dedi.
CHP Gaziantep Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Melih Meriç, konuyla alakalı olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

İŞTE O SORULAR

  • 1. Gaziantep’te ve diğer 10 deprem ilinde, iller bazında, henüz iskân alamamış natamam yapılardan kaçı depremde orta hasar almış, kaçı ağır hasar almış, kaçı yıkılmıştır?
  • 2. Gaziantep’te ve diğer 10 deprem ilinde, iller bazında, söz konusu natamam binalarda hisse sahibi olan kaç mağdur vatandaşımız vardır?
  • 3. İskân izni sürecindeyken 6 Şubat depremlerinde yıkılan, ağır veya orta hasar alan natamam binalarda hisse sahibi olan depremzede vatandaşlarımızın hak sahipliği başvurularının “kat irtifakı yok” denilerek reddedilmesi hakla, adaletle bağdaşmakta mıdır?
  • 4. Bu durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi, hak sahipliğinden yararlandırılması için planlanan/yürütülen bir çalışma var mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz