İhracattaki artış yüzleri güldürdü

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin mart ayındaki ihracatının yüzde 18,8 artarak 1 milyar 184 milyon 420 bin doları bulduğunu bildirdi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yaptığı açıklamada, bölgenin son dönemde sergilediği güçlü ihracat performansını mart ayında da sürdürdüğünü belirtti. Bölgenin mart ayında, geçen yılın aynı dönemi göre ihracatını yüzde 18,8 artırdığını aktaran Kileci, “Küresel çapta yaşanan olumsuz hava ve siyasi sorunların dünya ekonomisine negatif etkilerine rağmen hem bölgemiz hem de ilimiz Gaziantep için, ihracat performansımızdaki istikrarlı artışın devam ettiğini söylemek mümkündür. Geçtiğimiz ay, Gaziantep, gerçekleştirdiği ihracatla tarihinde ilk kez 1 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza atmıştır. Bu başarının gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan tüm ihracatçılarımızı kutluyorum. Yine Gaziantep’ten 1870, Bölgemizden ise 2 bin 659 aktif ihracatçı sayısı ile tüm zamanların en yüksek ihracatçı sayısına ulaştık. Tüm zorluklara rağmen bu rakamlara ulaşmayı başaran ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum” dedi.
EN ÇOK IRAK, ABD VE SURİYE’YE İHRACAT YAPILDI
Bölgeden en çok ihracatın sırasıyla Irak, ABD ve Suriye’ye yapıldığına işaret eden Kileci, en fazla kazancı makine halıları, değirmencilik ve pastacılık ürünleri ile iplik, kumaş, plastik ve mamullerinden sağladıklarını ifade ederek, “Irak, ABD, Suriye, İtalya, İngiltere, Almanya, Libya, İsrail, Cibuti ve İran; Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ürün gruplarına baktığımızda ise bölgemizden en çok makine halıları, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, diğer gıda müstahzarları ile ağaç ve orman ürünleri ihraç edildiğini görüyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz