Güneydoğu’dan Ocak ayında 956,5 milyon dolarlık ihracat

0
46

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Ocak ayında 956,5 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı bildiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Yeni yılda ihracata iyi bir başlangıç yaptık” dedi.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci’nin yaptığı açıklamaya göre; Bölgenin ihracatta lokomotif şehri Gaziantep, Ocak ayında ihracatını yüzde 2,8 artırarak 814,3 milyon dolara ulaştı. Bölgenin tamamında ise Ocak ayında yüzde 2,9 artışla 956,5 milyon dolar ihracat kayda alındı. Bu rakamlarla hem GAİB hem Gaziantep tarihinin en yüksek Ocak ayı ihracatını gerçekleştirmiş oldu
Yeni yılda ihracatın olumlu ilerlediğini belirten Kileci, “Yeni yılda ihracata iyi bir başlangıç yaptık. Yılın ilk ayında bu rakamları görmek 2024 hedeflerine ulaşmaktaki kararlılığımızı ve azmimizi ortaya koyuyor. Biz biliyoruz ki 2024 yılı küresel ve bölgesel ölçekte finansal anlamda zorlu geçecek. Ancak bizler gayretliyiz. Bu yüzden bir şekilde bu yıl için hedeflediğimiz rakamlara ulaşacağımıza inanıyoruz. İhracatı bir bütün olarak görüyoruz. Kamudaki temsilcilerimizle, STK’larımızla, sanayicilerimizle bir olup bu yolu hep birlikte yürüyeceğiz”
Kileci, 174 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydederek, “İhracatımızda ilk 10 ülke sırasıyla Irak, ABD, Suriye, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan, İtalya, Almanya, Libya, İsrail ve İran oldu. Ürünlere göre Ocak ayı ihracat tablomuzu incelediğimizde; Makina Halıları, Pastacılık Ürünleri, Plastikler Ve Mamulleri, Kumaşlar, İplikler, Değirmencilik Ürünleri, Bitkisel Yağlar, Diğer Gıda Müstahzarları, Ağaç Ve Orman Ürünleri ile Demir Çelik Mamulleri bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alıyor. Ocak ayında bölgemizdeki diğer illerden; Kahramanmaraş’tan 103,1 milyon dolar, Mardin’den 78 milyon dolar, Malatya’dan 35,3 milyon dolar, Şanlıurfa’dan 30,3 milyon dolar, Diyarbakır’dan 18,2 milyon dolar, Adıyaman’dan 9,5 milyon dolar, Kilis’ten 7,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz