Güneydoğu’dan 9 ayda 8,6 milyar dolarlık ihracat

0
60

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yılın 9 ayında yapılan ihracatın tutarı 8,6 milyar dolar oldu. GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, “İstikrarlı bir ihracat grafiği için çalışan tüm üyelerimizi kutluyorum” dedi.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), bölgenin Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yaptığı açıklamada, bölge ihracatının artması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.
İhracatın olumlu ilerlediğini belirten Kileci, “Bölgenin eylül ayındaki ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 azalarak 1 milyar 48 milyon 248 bin dolar olarak gerçekleşti. 9 aylık periyotta ise 8,6 milyar dolarlık ihracata ulaştık. Eylül ayında yine ihracatta 1 milyar dolar sınırını aşarak istikrarlı bir grafik çizmeye devam ettik. Geçtiğimiz yıla göre gerideyiz ancak yaşadığımız depremi ve küresel ekonomideki gelişmeleri değerlendirdiğimizde ihracattaki yatay çizgimizi korumak bizleri sevindiriyor. En fazla ihracatı Orta Doğu ülkelerine yapıyoruz. Ortadoğu ülkeleri yüzde 39,5’lik payla ilk sıradaki yerini korurken, AB Ülkeleri yüzde 18,3’lük payla ikinci ve Afrika ülkeleri ise yüzde 14’lük payla üçüncü sırada bulunuyor. Ülke bazında ise en çok geliri sırasıyla Irak, ABD, İtalya, Suriye, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Libya, İsrail ve İran’dan elde ediyoruz. İstikrarlı bir ihracat grafiği için çalışan tüm üyelerimizi kutluyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz