GTO’dan inşaat sektörüne önemli uyarı

0
347

Konut ve iş yeri satışlarında indirimli KDV ve tapu harcı ile İmar Barışı uygulaması 31 Ekim’de sona eriyor. Gaziantep Ticaret Odası konu ilgili bir yazılı açıklama yaparak sektör temsilcilerine hatırlatmada bulundu. Yapılan açıklamada ayrıca uygulamanın devam etmesi gerektiğinin altı çizildi. 
GTO’dan yapılan açıklamada inşaat sektöründe 150 metrekarenin üzerindeki konut satışlarındaki yüzde 8’lik KDV ve tapu harçlarındaki yüzde 3 ‘lük indirim uygulamasının 31 Ekim 2018’de son bulacağı belirtildi. Bu tarihten sonra KDV’nin yeniden yüzde 18’e tapu harç oranının ise yüzde 4’e çıkacağı ifade edildi. Yine gayrimenkul sahiplerine büyük avantajlar sunan İmar Barışı süresinin de aynı tarihte sona ereceği belirtildi.
Bu durumun hem inşaat sektörü hem de ekonomi için önem arz eden bir durum olduğu belirtilen açıklamada indirim uygulamasının devam etmesi gerektiğinin altı çizildi.
İnşaatçılara uyarıların yer aldığı açıklamada; son dönemdeki ekonomik gelişmeler nedeniyle yaşanan durgunluğun giderilmesi ve konut stokunun eritilmesi adına uygulanan indirimlerin kalıcı olması gerektiğine vurgu yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz