Gaziantep Merkezli Gastronomi Otel Satınalma Müdürleri Eğitim ve Dayanışma Derneği Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda konuşan Başkan Behçet Süzerer, piyasaları değerlendirerek, “Gaziantep’te bulunan bazı firmalar, göstermelik indirimler yapıyor, bu vatandaşı ve kurumsal satın almacıları zorluyor. Enflasyonla mücadele programına katılan birçok firma gerçek indirimler yapmıyor” dedi. 
Gaziantep Merkezli kurulan Gastronomi Otel Satınalma Müdürleri Eğitim ve Dayanışma Derneği (GOSMED) Genel Kurulu, otel, hastane ve restoranların satın alma müdürlerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti. GOSMED Başkanı Behçet Süzerer, genel kurulda yaptığı konuşmada, bazı firmaların kur hareketleri sebebiyle yüzde 50’leri aşan zamlar yaptığını, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında uygulanacak olan en az yüzde 10 indirimi de göstermelik yaptıklarını belirtti. Süzerer, “Maliye Bakanımızın başlatmış olduğu Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı. Gaziantep’te bulunan bazı firmalar, bireysel satın almalarda göstermelik indirim yapıyorlar. Kur artışından sonra bazı firmalar yüzde 130’lara varan zamlar yaptılar. Firmalar bu zamları kabullendirmeye çalıştılar. Örneğin bir süt firması, bütün ürünleri arasından en küçük boy ürününe indirim yapıyor ve bu şekilde yüzde 10 indirim yaptıklarını, programı desteklediklerini söylüyor. Göstermelik indirimler yapılıyor, bu vatandaşı ve profesyonel satınalmacıları zorluyor. Enflasyonla mücadele programına katılan birçok firma gerçek indirimler yapmıyor. Gastronomi kentiyiz, baklavadan örnek vereyim. Fıstık 210 TL’yi gördüğünde baklavaya zam yapıldı ve dolar o dönemde 7.09’du. O zaman yapılan zam yüzde 50-60’ı buldu. Dövizin düşüşünden dolayı hiçbir firma gerçekçi indirimler yapmıyor. Biz baklavamızla, yöresel ürünlerimizle her zaman öndeyiz, gastronomi kentiyiz. Kendi içimizdeki firmalar, piyasadaki bu hareketleri ile gerçekçi indirimler yapmayarak piyasaları negatif etkiliyorlar. Otellerde kullandığımız ürünleri takip ettiğimiz zaman, yumurta üreticileri indirimleri hassasiyetle uyguladı, fakat bütün firmalar uygulamalı” şeklinde konuştu.
YILBAŞINA KADAR ZAM KABUL ETMEYECEĞİZ
Gastronomi ve yöresel lezzetlerin şehrin çitasını yükselttiğini, yapılan zamların ise her sektörü olumsuz etkilediğini kaydeden Süzerer, “Gastronomi adına satın alımların kalbi Gaziantep’te atıyor. Kültür turları var fakat gastronomi anlamında en büyük yoğunluk Gaziantep’te. Otellerde kullanılan bir diğer ürün kağıt ürünleri. Kağıt ürünlerinde çok büyük zamlar yapıldı. Bu ürünler genel kullanım aracıdır, günlük hayatın olmazsa olmazlarıdır. Zamlar herkesi olumsuz etkiliyor. Bizler satınalma müdürleri olarak yılbaşına kadar hiçbir firmadan zam kabul etmeyeceğiz, birlik olacağız. Göstermelik indirimler istemiyoruz. Gaziantep’te satınalmacılar mesleğinin var olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Dernek demek birlik demek, güç demek. Bizler de satın alma müdürleri olarak birleşerek gücümüzü göstereceğiz. 14-16 Aralık tarihinde Antalya’da yapılacak olan Türkiye Satınalmacılarının sektör buluşmasında Gaziantep’in UNESCO destekli yöresel ürünlerini Gastronomi adına tanıtacağız. Antalya’da yapılacak olan bu buluşmada, Gaziantep’i ürünlerimizle temsil edecek, turistlerimizi şehrimize davet edeceğiz. Satın alma müdürleri olarak Gaziantep turizmine katkıda bulunacağımızı düşünüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here