Gaziantep’te, seçim günü 8 bin 288 güvenlik personeli görev yapacak

0
68

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde 1 milyon 393 bin 956 seçmenin oy kullanacağı il genelinde, seçim güvenliği için 8 bin 288 jandarma ve polisin görev yapacağını bildirdi.

Gaziantep’te ‘Seçim Güvenlik Toplantısı’, Vali Kemal Çeber’in başkanlığında yapıldı. Vali Çeber’in yanı sıra toplantıya, İl Emniyet Müdürü Celal Özcan, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Halil Şen, vali yardımcıları ve ilçe kaymakamları da katıldı
Çeber, Valilikteki Seçim Güvenliği Toplantısı’nın ardından gazetecilere, açıklamalarda bulundu. Çeber, siyasi partiler ve vatandaşlardan hoşgörülü ve sağduyulu seçim ikliminin oluşması için katkıda bulunmalarını istedi.
Gaziantep’te toplam 1 milyon 393 bin 956 seçmenin oy kullanacağını ve kentte seçim güvenliği kapsamında 733’ü amir sınıfı olmak üzere 8 bin 288 polis ve jandarmanın görev alacağını söyleyen Vali Çeber, 1690 güvenlik personelinin de hazır kuvvet olarak acil durumlarda müdahalede bulunmak üzere görevlendirildiğini bildirdi.
Planlanan seçim güvenliğinin 3 bölümden oluşturulduğunu söyleyen Vali Çeber, “İlimiz genelinde polis ve jandarma bölgelerimizde toplam 1 milyon 393 bin 956 seçmenimiz 824 okul binamızda ve toplam 4 bin 418 sandıkta oy kullanacak. Sağlık gerekçesiyle sabit sandıklara gidemeyen vatandaşlarımıza ilçelerimiz genelinde 7 seyyar sandıkta da hizmet verilecek. Seçim güvenliğimiz 3 bölümde planlandı. Birincisi oy pusulalarının sandıklara güvenli bir şekilde ulaştırılabilmesi için kurye tedbirleri. İkincisi oy kullanılan okullarda alınan güvenlik tedbirleri. Üçüncüsü de kullanılan oyların seçim merkezine güvenli bir şekilde ulaştırılması için alınan tedbirler. Bu süreçte 1690 güvenlik personelimiz hazır kuvvete olarak acil durumlar için görevlerinin başında olacaktır” diye konuştu.

OY SAYIMLARI OFM’DE YAPILACAK
Gaziantep’te bu yıl 36 bin 507 kişinin ilk kez seçimlerde oy kullanacağını da ifade eden Vali Çeber, adliyenin fiziki durumunun yetersizliği nedeniyle oy sayımlarının Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’de yapılacağını kaydetti.
EN ÇOK SEÇMEN ŞAHİNBEY’DE, EN AZ SEÇMEN KARKAMIŞ’TA
“Seçim gününe özel tüm kurum ve kuruluşlarımızın görevleri başında teyakkuz halinde olacağını söylemek istiyoruz” diyen Çeber, “İlimizde en çok seçmen 609 bin 600 kişi ile Şahinbey, en az seçmen ise 7 bin 334 kişi ile Karkamış ilçelerimizdir. İlimizde seçim günü güvenlik personelimiz ve sandıklarda görevli personelimiz de dahil olmak üzere toplam 22 bin civarında kamu personelimiz görev alacaktır. Tüm siyasi parti ve vatandaşlarımızla hoşgörü ve sağduyu içerisinde huzurlu ve güvenli bir seçim süreci geçirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz