Gaziantep’te “Kent ve Toplumsal Cinsiyet” çalıştayı düzenlenecek

0
400

Kırkayak Kültür Mutfak||Matbakh atölye bu yıl “Kent ve Toplumsal Cinsiyet” temalı çalıştay düzenleyecek. Gaziantep’te bu yıl 5’incisi düzenlenen “Kent ve Toplumsal Cinsiyet Çalıştayı” 12-13 Kasım’da Tuğcan Otel’inde gerçekleşecek.
Kırkayak Kültür bünyesinde “Birlikte Yaşamı Öğreniyoruz” felsefesiyle kurulan Mutfak||Matbakh Atölye olarak her yıl düzenlediği çalıştayı bu yıl 5’incisini “Kent ve Toplumsal Cinsiyet” temasıyla düzenliyor.
2011 yılından beri kültürün ve sanatın, toplumsal gelişme odaklı, katılımcı ve çok sesli bir yaklaşımla yaygınlaşmasını, karşılıklı anlayışın kültürel iletişimle sağlanmasını hedefleyen bir sivil toplum girişimi olarak Kırkayak Kültür, kültür paylaşımı ve sanat üretimi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kırkayak Kültür bünyesinde yer alan Mutfak ||Matbakh atölye ise her yıl düzenlediği çalıştayı bu yıl “Kent ve Toplumsal Cinsiyet” temasıyla düzenliyor.
12-13 Kasım tarihleri arasında Kent ve Toplumsal Cinsiyet Çalıştayı, Toplumsal Cinsiyet ve Kent, Kent Hakkı, Sanat, Medya ve Kurumlar olmak üzere beş oturumda gerçekleştirilecek çalıştayda konunun tüm tarafları bir araya gelecek.
12 Kasım Cumartesi günü saat 09:30’ta Toplumsal Cinsiyet ve Kent oturumu ile başlayan çalıştay, 13 Kasım Pazar günü Kurumlar oturumu ile son bulacak. Herkesin katılımına açık olan çalıştayda herhangi bir katılım ücreti alınmayacak. Çalıştay süresince Türkçe- Arapça simültane çeviri olacak.
Çalıştay programı şu şekilde:
Kent Hakkı Oturumu
9:30-10:45
Moderatör: Gül Köksal
Konuşmacılar: Aslı Zengin / Cinsiyet Kimliği Cinsellik ve Kent Hakkı İstanbul Örneği, Gizem Kıygı / Çocukların Gözünden Kent Hakkı, Yağmur Yıldırım / Feminist Kentler İnşa etmek, Mona Askar / Deneyim Aktarımı
Sanat Oturumu 11:15-12:30
Moderatör: Damla Deniz Cengiz
Konuşmacılar: Azadeh Ramazani / Hack’leme, Bengü Karaduman / Ev Neresi
Toplumsal Cinsiyet ve Kent Oturumu 14:00-15:15
Moderatör: Nehir Gündoğdu
Konuşmacılar: Leyla Bektaş Ata / Mahalleden Kente Kadın Hareketliliğine Kuşaklararası Yaklaşım, Ahu Sumbas / Kentte Yaşam Kalitesi ve Kadınlar: Gaziantep Üzerine bir Tartışma, Ceren Lordoğlu / Kadınların Mekansal Güvenlik Arayışı: Kamusal Özel Alan Geçişkenliği Üzerinden Yeniden Düşünmek, Yamana Obied / “Toplumsal cinsiyet bakış açısından kente ve mekâna bakmak- Kadın dostu kent”
Medya Oturumu 15:45-17:00
Moderatör: Semiray Yücebaş
Konuşmacılar: Gülcan Ergün / Geceleri de Sokakları da İstiyoruz. Kadınların ve LGBTİ+’ların Sokak Eylemlerinin Amaçlarının Medyaya Yansımaları, Dua Muhammed / Türkiye Medyasından Göçmen Kadınlara Bakmak
13 Kasım Pazar
Kurumlar Oturumu 9:30-12:30
Moderatör: Elif Sinem İnan, Deniz Damla Cengiz
Mekanda Adalet Derneği-Tansu Toprak, Diyarbakır Kültür Varlıklarılarını KorumaDerneği-Nevin Soyukaya, İzmir Kentsel Adalet ve Eşitlik Şube Müdürlüğü-Yelda Şimşir, Kültürhane-Burçak Görel, İstanbul Hepimizin Platformu-Yağmur Yıldırım Postane-Öykü Naz Mustafaoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz