Gaziantepli halıcılar Hint Okyanusu’nu aşacak

0
131

Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği Malezya-Avusturalya Ticaret Heyeti düzenleyen Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Malezya’daki temaslarını saha çalışmalarıyla sürdürerek bugün tamamladı. Gaziantepli halıcıların ikinci durağı Avusturalya olacak.


Heyetin başarılı görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade eden GAHİB Başkanı Kaplan, Malezya’ya sık sık gelinmesinin sektörleri açısından büyük önem taşıdığını dile getirerek bu ülkeye 100 milyon dolar ihracat hedefi konduğunu belirtti.
Gaziantepli halıcılar Ticaret Bakanlığının desteklediği Malezya-Avusturalya Ticaret Heyeti çalışmaları kapsamında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da ikili görüşmeleri tamamlayarak saha araştırmalarına başladı. Ticaret Bakanlığı Şube Müdürü Zeynep Domaniç’in de yer aldığı ve Zeynal Abidin Kaplan başkanlığındaki GAHİB heyeti yeni pazar arayışları için Ticaret Bakanlığının desteklediği Malezya-Avusturalya Ticaret Heyeti Malezya’nın en büyük halı ithalatçılarıyla bir araya gelirken Gaziantepli halıcılar ülke kültürüne uygun yeni talepler ve trendler hakkında ithalatçılardan bilgi aldı.
Saha araştırmaları sırasında rakip ülkelerin ürünlerini de mercek altına alan Gaziantepli halıcılar gittikleri her firmada büyük ilgiyle karşılandı. Gerçekleştirilen saha çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, “Malezya’da ithalatçılarla gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmelerin ardından bugün de gün boyu halı satışı gerçekleştiren mağazaların yanı sıra büyük ithalatçı firma temsilcileriyle bir araya gelerek Malezyalı ithalatçılarla karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Verimli bir çalışma olduğuna inanıyorum. Malezya’da ki temaslarımızı tamamlayarak 25 Ekim Çarşamba günü Avusturalya’ya hareket edeceğiz. Elbette ihracat gerçekleştirdiğimiz bu ülkeleri sık sık ziyaret etmek ve o ülke insanlarının taleplerini, bizlerden beklentilerini yakından görmek zorundayız. Malezya’ya yıllık halı ihracatımız 40 milyon doların üzerinde. Hedefimiz önümüzdeki dönemlerde bu ülkeye yıllık 100 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirmektir. Buradaki temaslarımızı tamamladık ikinci durağımız olan Avusturalya’ya gideceğiz. Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Sayın Emir Salim Yüksel başta olmak üzere bizleri bir an yalnız bırakmayan Türk Büyükelçiliği Ticaret Müşavirlerimiz Münevver Koçak ve Merve Kadiroğlu ile Türkiye Büyükelçiliğimiz çalışanlarına bizlere verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.
Malezya’da temaslarını tamamlayan Gaziantepli halıcılar sabahın erken saatlerinde Avusturalya’ya hareket ederek buradaki temaslarına da başlayacak. Heyetin 29 Ekim’de ziyaretleri tamamlayarak ülkeye dönmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz