Gaziantep Barosu: “İzmir Barosu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdiklerini açıklayarak, öğrencilere çıplak arama uygulamalarını ve bu kapsamdaki iddiaları ulusal ve uluslararası hukuk açısından endişe verici ve kabul edilemez bulmaktayız açıklamasında.

Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemi haline gelen Boğaziçi Üniversitesine rektör atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve sonrasında gelişen olay ve yorumları kamuoyundan takip etmekteyiz. Boğaziçi Üniversitesine rektör atama usulüne ilişkin olarak başta üniversite öğrencileri olmak üzere, Üniversitenin akademik kadroları ve demokratik kamuoyundan ciddi tepkiler yükselmiştir.

Barışçıl ve demokratik protesto haklarını kullanan bazı öğrencilerin evlerine, duvar, kapı kırılarak girilmesini, öğrencilerin gözaltına alınmalarını, gözaltına alınan öğrencilere çıplak arama uygulamalarını ve bu kapsamdaki iddiaları ulusal ve uluslararası hukuk açısından endişe verici ve kabul edilemez bulmaktayız.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları kınıyor ve demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, öğrencilerin demokratik protesto haklarına yönelik güç kullanımından vazgeçilmesini, asıl görevi bilim üretmek ve özgür düşüncenin kaynağı olması gereken üniversitelerin rektörlerini, dekanlarını kendi bünyelerinde seçmelerini, rektör atamalarındaki anti demokratik usulün terk edilmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz.
Üniversiteleri olması gereken saygınlığa kavuşturulması, sadece üniversitelerin, öğrencilerin, akademisyenlerin değil hepimizin sorunudur. Aklın ve bilimin yerine, Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe ile kendi simgesini yaratan baskıcı ve zorba anlayışı esas alan uygulamalara karşı Anayasadan yetkisini alan demokratik itiraz haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Boğaziçi Üniversitesi’nde neler olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri atanan yeni rektörü protesto etmek için eylemlerine devam ederken, “2911 sayılı Kanun’a muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlarını işledikleri tespit edilen şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda 14 kişi daha gözaltına alınırken, gözaltına alınanların sayısı 36’ya yükseldi.
Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanması ile başlayan protestolar devam ederken, protestolar sırasında “2911 sayılı Kanun’a muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlarını işledikleri tespit edilen kişilere yönelik operasyon yapıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince Özel Harekat polislerinin desteğiyle sabah erken saatlerde önceden belirlenen 6 adrese eş zamanlı yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. Şişli ve Maltepe’de belirlenen adreslere operasyon düzenleyen polis ekipleri, Şişli’de bir kişiyi gözaltına aldı. Dün gerçekleştirilen operasyonlarda 22 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların sayısı 36’ya yükselirken, şüphelilerin işlemleri devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here