Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’a 18 yıl hapis

0
129

Gaziantep’te, yerel yerel İleri Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Mahmut Özkılıç’a yönelik 5 yıl önce düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı İbrahim Ay’ın da arasında olduğu 3 sanık 18’er yıl, diğer 3 sanık ise 12 yıldan 15 yıla kadar değişen sürelerde hapisle cezalandırıldı.
Gaziantep’te yayın yapan yerel bir gazetenin sahibi olan Mahmut Özkılıç, 27 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde silahlı kişilerin saldırısına uğradı ve yaralandı. Özkılıç’ın yaralanmasına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Sadık Onur Mert, Selçuk Yiğit, İrfan Güçyetmez, Yılmaz Duman ve Mahmut Polat tutuklandı. Mahmut Özkılıç’ın saldırıyı azmettirmekle suçladığı ve o tarihlerde ifadesi alınan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı İbrahim Ay hakkında ise soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Gaziantep 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklanan sanıklardan Selçuk Yiğit, 2021 yılı Eylül ayında savcılığa itiraf mektubu yazarak, kendilerini azmettiren kişinin GGC Başkanı İbrahim Ay ve tutuklu sanık Sadık Onur Mert olduğunu iddia etti. Soruşturma kapsamında sanıkların HTS kayıtlarından ortak baz verdiklerinin tespit edildiği ve cep telefonlarından ‘ICQ’ isimli program üzerinden mesajlaştıkları ve silahlı saldırı karşılığında Sadık Onur Mert’e bir kuyumcu aracılığıyla ödeme yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, 28 Haziran 2022 günü gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Genişletilen soruşturma kapsamında hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan İbrahim Ay ve diğer 5 sanık, bugün davanın karar duruşması için Gaziantep Adliyesinde son kez hakim karşısına çıktı. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde gemiş güvenlik önlemleri aştında görülen ve basın mensuplarının alınmadığı duruşmaya sanıklar, müşteki Mahmut Özkılıç ile avukatlar ve tarafların birinci derece yakınları katıldı. Duruşmada savcı mütalaasını verdikten sonra sanık ve avukatları son savunmalarını yaptı. Sanıklar, haklarındaki iddiaları reddederek suçsuz olduklarını öne sürdü ve tahliyelerini istedi.
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, İbrahim Ay, Sadık Onur Mert ve Mahmut Polat’ı “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçuna azmettirmekten 18’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu sanıklara indirim uygulanmasına yer olmadığına hükmeden heyet, aynı suçtan Selçuk Yiğit’e indirim uygulayarak 12 yıl, sanıklar İrfan Güçyetmez ve Yılmaz Duman’a da”nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 15’er yıl hapis cezası verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz