CHP’li Meriç’ten 3600 ek gösterge için kanun teklifi

0
84

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Melih Meriç 3600 ek gösterge düzenlemesinin dışında tutulan yükseköğrenim görmüş tüm kamu görevlilerinin 1. dereceye ulaşmaları halinde 3600 ek göstergeden faydalanması için hazırladığı Kanun Teklifini TBMM’ye sundu.
BU KANUN TEKLİFİ İLE ADALETSİZLİK ORTADAN KALKACAK!
Meriç, Kanun Teklifinin genel gerekçesinde; “5 Temmuz 2022 tarih ve 7417 sayılı Kanun’da yer alan 3600 Ek Gösterge düzenlemesi, 15.01.2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır.
Ancak söz konusu düzenleme kamu personeli arasında ayrımcılık yaratmış, emsal görev ve unvanlarda birçok eksiklik ve mağduriyeti beraberinde getirmiştir. Bu adaletsizliği ortadan kaldırmak için unvan ayrımı olmaksızın, yükseköğrenim görmüş tüm kamu görevlilerinin 1. dereceye ulaşmaları halinde 3600 ek göstergeden faydalandırılması gerekmektedir.
Emsal görev ve unvanlar arasındaki ek gösterge adaletsizliğini ortadan kaldırmak, kamuda çalışma barışını tesis etmek amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi ile, daha önceki 3600 ek gösterge düzenlemesinin dışında tutulan yükseköğrenim görmüş tüm kamu görevlilerinin 1. dereceye ulaşmaları halinde 3600 ek göstergeden faydalanması, aynı hizmet sınıfında olup farklı öğrenim ve derecede bulunanların ek göstergelerinin artırılması amaçlanmaktadır” dedi.
MERİÇ’İN VERDİĞİ KANUN TEKLİFİNİN MADDE GEREKÇELERİ:
Madde l- Madde ile; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) Ek Gösterge Cetvelinde yükseköğrenim görmüş 1. dereceye ulaşmış tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi, aynı hizmet sınıfında olup farklı öğrenim ve derecedekilerin de ek göstergelerinin artırılması amaçlanmaktadır.
Madde 2- Madde ile; 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Eki (IV) Cetvelinde yükseköğrenim görmüş 1. dereceye ulaşmış tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi, aynı hizmet sınıfında olup farklı öğrenim ve derecedekilerin de ek göstergelerinin artırılması amaçlanmaktadır.
Madde 3- Yürürlük maddesidir.
Madde 4- Yürütme maddesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz