GAGİKAD’dan önemli etkinlik

0
195

Farkındalıkları ve önemli projeleri ile dikkat çeken, Gaziantep’te gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarına bir yenisini ekleyen GAGİKAD, Şehitkamil Sanat Merkezinde 350 katılımcının katıldığı sertifikalı eğitim programı düzenledi.

Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD) Hukuk Komisyonu üyelerinin hazırladığı eğitim programı, Başkan Dr. Beril Özlem Leykek’in moderatörlüğünde katılımcıların soru cevap şeklinde gerçekleştirdiği açık oturumla devam etti.
BİRLEŞTİRİCİ BAŞKAN
Osmanlı şerbetleri ve Ramazan kurabiyelerinin ikram edildiği kokteyl ile başlayan program, cemiyet, siyaset ve iş hayatından önemli isimleri bir araya getirdi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve GAGİKAD Başkanı Beril Leylek, fuaye alanındaki misafirlerle tek tek ilgilenerek sohbetlerde bulundu.
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve eşi Seval Fadıloğlu, Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, Baro Başkanı İskender Kahraman, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Aslansoy, TMMOB Başkanı Mustafa Büyükuncu, TÜKD Gaziantep Şube Başkanı Müge Tezel, Kavaklık Rotary Kulübü Başkanı ve Gaziantep Birlesik İş İnsanları Derneği Başkanı Baran Ölçer, Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Turgay Eren, GÜNFİSED Başkanı Gamze Aşnuk, GİKAD Başkanı Ufuk Ekinci, GALMED Başkanı Dr. Selim Günsoy ve Otizm Vakfı Başkanı Gülçin İkizceli’nin katıldığı sertifika programı yoğun ilgi gördü.
EĞİTİMLER DEVAM EDECEK MÜJDESİ
Katılımcılara hoş geldin konuşması yapan Dr. Beril Leylek, GAGİKAD olarak Gaziantep’te bir ilki daha gerçekleştirmenin memnuniyetini belirterek, sertifikalı eğitim programlarına devam edeceklerini müjdeledi.
Eğitimlerine ilk olarak sanayi şehri olan Gaziantep’te sıkça gündeme gelen işçi ve işveren sorunlarıyla ilgili hukuki haklarla ilgili bilgilendirme ile başladıklarını ifade eden Dr. Leylek, derneğin hukuk kurulu üyeleriyle birlikte 6 aylık bir çalışma sonucunda bu eğitime hazırlandıklarını söyledi. İşçi ve işveren tarafları arasında iş dünyasında sıklıkla sorunların meydana geldiğine dikkat çeken Leylek, özellikle hukuk önünde işçilerin haklı bulunup iş verenlerin mağduriyet yaşadıklarını ve bununda tarafların eksik hukuk bilgilerinin giderilmesi için eğitim programını gerçekleştirdiklerini belirtti.
DEZAVANTAJI AVANTAJA ÇEVİRMEK ELİMİZDE
Leylek sözlerine şöyle devam etti; ”Biz güçlü kadınlar, her alanda olduğu gibi iş hayatında da dezavantajlı gibi görünsek te bunu istediğimiz zaman avantajlı duruma çevirmek elimizde. GAGİKAD olarak hedefimiz, başarılı kadınlarımızla birlikte bu yolda mücadele eden kadınlarımıza, şehirdeki birçok kadın STK’larla birlikte rol model olmaya çalışmaktadır.
ULUSLARARASI BAŞARI
Büyük bir başarı örneği olarak derneğimiz, uluslararası platformlara davet edilerek bu alandan da öncülük yapmanın gururunu yaşamaktadır. GAGİKAD artık lokal değil , ulusalı da geçerek uluslararası platformlara davet edilmektedir. Baş konuşmacı olarak en son Karaçi’de dünya kadın liderler zirvesinde konuşma yaparak dışarıya açılan yüzü olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Uluslararası bağlantılarımız ile artık Gaziantepli iş kadınlarını uluslararası iş networkuna da destek vermeyi hedefliyoruz. Farklı alanların bizler ve kentimiz için fırsatlar sunacağı inancındayız. İş hayatında kadınları daha ön plana çıkarma görevini üstleniyoruz. Şehrin kültürel ,iş hayatı ve siyaseti açısından kadının rol model olacağı bütün platformlar da bizde varız, diyerek ayağımız yere sertçe basıyoruz. Sahip olduğumuz hukuki ve eşitlik ile ilgili hakların da üzerine basa basa sahip çıkmalıyız. Kadınlar olarak liyakatsiz bir öncelik istemiyoruz. Liyakatli öncelikte varız. Kadının sahip olduğu güçleri her kulvarda kullanarak var olmaya devam edeceğiz.”
FADILOĞLUNDAN GAGİKAD’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da, programda söz alarak GAGİKAD ‘ın düzenlemiş olduğu eğitim programından duydukları memnuniyeti ifade ederek, dernek başkanı Dr. Leylek ve üyelerine şehre kattıkları hizmetlerinden dolayı teşekkür ve tebriklerini iletti.
DİKKAT ÇEKEN AÇIK OTURUM
Programın ikinci bölümünde Dr. Beril Özlem Leylek moderatörlüğünde gerçekleşen açık oturum, Baro Başkanı İskender Kahraman, Hakan Aslansoy, Mustafa Büyükuncu ve Baran Ölçer’in katılımıyla iş ve işveren arasındaki sorunların konuşularak hukuki yönden ele alındı. Açık oturumda söz alan panelist oda başkanları GAGİKAD’ a övgüler yağdırdı. Doğru ve gerçekçi yaklaşımı ve işe yarar hizmetleri ile kadına ve Gaziantep halkına kattıkları için başkanlardan teşekkür alan başkan Beril Leylek, ”Bu emek 60 kadınımızın emeğidir” dedi.

EĞİTİME YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ
GAGİ AKADEMİ bünyesinde 6 ayda hazırlanan sertifikalı işveren eğitimine Av. Duygu Bozkurt; İşçi Kimdir?, Av. İpek Yağcı ; İş Akdinin Sona Ermesi, Av. Burcu Elbir Yardı; Kıdem Tazminatı, Av.Oya Topal; Fazla Çalışma konularında katılımcılara birbirinden önemli ve güncel bilgilendirmeler yaptılar. Eğitime katılanlara, ismine özel hazırlanmış sertifikalar verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz