GABDER Başkanı Akcan: ”Sektörün geleceği için caydırıcı cezalar istiyoruz!”

Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Akcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim kurulu Üyesi Mustafa Bozgeyik ile birlikte Gaziantep Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Tarık Törer’i ziyaret etti.

Mali yönden kaçakçılığın önlenmesi için yapılan denetimlerde tespit edilen kusurlara daha caydırıcı cezalar getirilmesi gerektiğini belirten GABDER Başkanı Özcan Akcan, Gaziantep’te kaçakçılığın önlenmesi amacıyla akaryakıt istasyonlarına yönelik yapılacak denetimlere her türlü desteği vermeye ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Ziyarette konuşan GABDER Başkanı Özcan Akcan, sektör hakkında ve denetimlerde karşılaşılan sorunlarla ilgili Gaziantep Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Tarık Törer’e bilgiler verdi.

Akcan, GABDER olarak,  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde, 50 ilde düzenlenen ‘Silici’ operasyonuna desteklerini yineleyerek, “Bundan sonraki süreçte yürütülecek çalışmalara her türlü katkıyı sunmaya hazırız” dedi. Akcan, akaryakıt istasyonlarına gerçekleştirilen denetimlerde tespit edilen kaçakçılığa yönelik kusurlarla ilgili de caydırıcı cezalar uygulanması için gerekli düzenlemelerin biran önce yapılması gerektiğini belirterek, “Denetimlerde tespit edilen kusurlara yönelik caydırıcı cezalar verilmesi o kusurların önlenmesi için büyük önem taşıyor. Sektörümüzün vergi kaçakçısı gibi anılması işini düzgün yapan esnafımız açısından rahatsız edici bir durum. Ne yazık ki suiistimale açık bir sektörün temsilcileriyiz. Yasalardaki boşluklar art niyetli insanlara

fırsat veriyor. Bu da devletin vergi, esnafın da itibar kaybına neden oluyor. Bu durumun düzeltilmesi için Gaziantep’te yürütülecek çalışmalara GABDER olarak her türlü katkıyı sunmaya hazırız” diye konuştu.

Gaziantep Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Tarık Törer ise konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sektör temsilcilerinin böyle önemli bir konuya hassasiyetle yaklaşması ve işbirliğine hazır olmaları bizler açısından önemli bir fırsat. Silici Operasyonu ile sektördeki vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi noktasında önemli bir mesafe kat edildi.  Yasalardaki boşlukların giderilmesi için gerekli düzenlemelerle ilgili çalışmalar yapıldığını biliyoruz.  Yasalardaki yeni düzenlemeler sonrası mücadele daha da etkin bir hale gelecektir” dedi.

Konuşmaların ardından GABDER Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Akcan, Başkan Yardımcısı Necmi Alpay ve Yönetim kurulu Üyesi İbrahim Yetkinşekerci, ziyaret anısına Gaziantep Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Tarık Törer ile fotoğraf çektirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz