ESKİ BAYRAM COŞKUSU İLE YENİDEN BAŞLIYORUZ…

0
17

Nurcan CEYRAN

Mübarek bir Bayram daha geldi çok şükür… Bu güne çıkartan Allah’a şükürler olsun….

Son bir kaç yıldır, bayramlarımız, sevinçlerimiz, acılarımız, korkularımız hepsi birbirine karıştı….
Nerdeyse 1.5 yıldır adeta ev hapsindeydik. Pandemi her ne kadar tamamen bitmiş olmasa da tüm dünyada biraz rahatlamış olmanın sevincini var üzerimizde…

Düğünlerimiz oldu, kısıtlı sayılarda konuklar ile geçirdik. Evlerimize misafir kabul edemedik, çağrıldığımiz yere kesinlikle olmaz diye korkup gitmedik.
Kafelerin, restaurantların nerdeyse önünden bile geçemedik. 2 Ramazan Bayramı, 2 Kurban Bayramı’nı geride bıraktık. Sarılmadan, öpmeden, dokunup tokalaşmadan maalesef.

Geride bıraktık sanırım korkulu, tedirgin bu kargaşayı…
Sahi bunlar olmasaydı da bayramlarımizi nasıl yaşıyorduk, yani çocukluk dönemimuzde ki bayramlara hep özlem duymuyormuyduk?
O dönemleri yaşıyormuyduk… Hayır.
Ne güzeldi bundan 30 yıl öncesi, çocukluğumuz:
Yeni kıyafetler, ayakkabılar, hatta takı, tokaya kadar herşey yeniydi.
Saklanamayan bir coşku, sevinç vardı…
Akraba ziyaretleri, harçlık heyecanı, müthiş bir duyguydu.
Aslında çok uzun zamandır bu duyguları da kaybetmiştik. Özlemiştik fakat bu duyguları tekrar hissetmiyor, canlandıramiyorduk.
Acı bir özlemdi doğrusu.

Kimbilir belki de son zamanlarda yaşanan bu kâbus dolu pandemi, insanlar arası zorunlu sosyal mesafe, daha önceden özleyip de hayata geçiremediğimiz özel duygularımızı tekrar hayatta geçirmemizi sağlar.
Umarım öyle olur…

Evet bir Kurban Bayramı daha idrak ediyoruz.
Ömrümüz vefa ettiği sürece nice bayramlar göreceğiz kim bilir.
Yaşadığımız bu son salgın kim bilir kimilerine büyük bir ders verecek, eş, dost, akraba, arkadaş, dost kıymetini bir kez daha hatırlayıp eski günleri yeniden yaşama fırsatı bulacağız.
Umarım öyle olur temennisi ile İslam Alem’inin Mübarek Kurban Bayramı’nı tüm İçtenliğim ile kutluyorum ve “Bundan sonraki bayramlara özlem duymadan, yeniden eski günleri yaşamak umuduyla bir kez daha bayramımız kutlu olsun” diyorum.
İYİ BAYRAMLAR…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz