Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finali gerçekleştirildi

0
55

Gaziantep’te Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finali gerçekleştirildi. Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından Ticaret Bakanlığı desteğiyle düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Gaziantep’te, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğince düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finali yapıldı. Dokuma, örme ve baskı olmak üzere 3 kategoride düzenlenen yarışmanın para ödülü toplam 1 milyon 450 bin liraya ulaşıyor.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) hizmet binasında düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada, dokuma, örme ve baskı kategorilerinde yarışmaya katılanlar tasarımlarını sergiledi. Tekstil ve moda tutkunlarının ilgiyle takip ettiği gecede, birbirinden güzel tasarımlar görücüye çıktı ve beğeniye sunuldu.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Vali Çeber “Gaziantep’e geldiğim günden beri bu kadim şehre dair her gün yeni bir şey öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum. Her biri ayrı bir hikayeye sahip bu sanat eserlerine emek veren genç arkadaşlarımızı, organizasyonda emeği geçen GAİB yönetimini ve çalışanlarını kutluyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de üreten ve gelişmeleri takip eden kentteki sanayicilerin sürekli yeniliğin peşinde olduklarını belirtti. Şahin, ““Burası medeniyetin beşiği olmuş bir coğrafya. Geçmişi İpekyoluna dayanan bu güzel coğrafyada böylesine güzel bir yarışmada emeği geçen herkesi kutluyorum. Üreten, inovatif gelişmeleri takip eden, yeniliğin peşinde koşan bu güzel şehrin sanayicileriyle gözümüz hep daha yukarıda hep daha iyisinde olacak” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki tekstil sanayicileriyle birlikte tekstil ihracatının önemli bir bölümüne imza attıklarını ifade etti. Kileci, “Biz Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki tekstil sanayicileri olarak ülkemizin gerçekleştirdiği tekstil ihracatının önemli bir payına imza atıyoruz. Aynı zamanda daha özgün, daha nitelikli ürünleri nasıl ihraç ederiz, ülkemizin ihracatında çok daha yüksek rakamlara nasıl ulaşırız meselesi üzerinde mesai harcıyoruz. Çünkü güçlü olduğumuz pazarlara baktığımızda Avrupa ve Amerika ülkeleri önde geliyor. Bu pazarlara ürün satabilmek için belli standartların üzerinde olup rekabette öne çıkabilmelisiniz. Bu durumda bir taraftan kaliteyi belli bir seviyenin üzerine çıkarmalı ve diğer taraftan ihracat yelpazemizi genişleterek geniş kitlelere hitap edebilmeliyiz. Tekstil alanında çalışan ve çalışmak isteyen yeteneklerin cesaretlendirilmesi ve desteklenmesine karar verdik. Doku Kumaş Tasarım Yarışması bu açıdan çok değerli bir amaç barındırmaktadır. Örme, baskı ve dokuma olmak üzere 3 kategoride genç tasarımcılarımız yeteneklerini yarıştırdı. Ayrıca yeşil üretimin tekstil sanayiinin geleceği olduğu bilinciyle ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla, Sürdürülebilirlik Özel Ödülü takdim edeceğiz. Sonuç olarak birbirinden değerli çalışmaları tekstil otoritelerinin ve modaya ilgi duyan kitlelerin beğenisine sunma fırsatı yakaladık. İnanıyorum ki bugün sergilenen tasarımlar, tekstil sektörümüzün geleceğine yön verecektir” ifadelerini kullandı.
Törene, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Eyüp Özkeçeci, oda ve birlik başkanları ve ilgililer katıldı.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR
Yarışmada, dokuma kategorisinde Efekan Türker, örme kategorisinde Çağla Çokgezen, baskı kategorisinde ise Bahar Meydan birinci oldu.
Bu yıl ilk kez verilen sürdürülebilirlik özel ödülünü ise Selin Bulut aldı.
Kategorilerde birinci olan yarışmacılar, uygun görülmesi halinde Ticaret Bakanlığı tarafından 1 yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki tasarım okullarında eğitim görme şansı bulacak.
İlk 5’e giren yarışmacılar ise yurt dışındaki Tekstil ve Moda Fuarı’nı ziyaret etme ödülü kazandı.

İŞTE ÖDÜL ALANLAR
Dokuma Kategorisi
1’nci Efekan Türker
2’nci Cansu Nur Aycan
3’ncü Çağla Işıl Karatan
4’ncü Sema Orbaç
5’nci Dilek Selçuk
Örme Kategorisi
1’nci Çağla Çokgezen
2’nci Edanur İmanlı
3’ncü Seniyye Serim
4’ncü Gizem Akyol
4’ncü Esin Öykü Terzi
Baskı Kategorisi
1’nci Bahar Meydan
2’nci Tuğba Kar
3’ncü Su Dura
4’ncü Fatma Gül Kabalar
5’nci Emirhan Karayılan
Sürdürülebilirlik Özel Ödülü: Selin Bulut

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz