Dikkat! 50 yaş üstü her erkek risk altında

0
74

Medical Point Gaziantep Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Barut, erkeklerde 50 yaşından sonra ürolojik muayenenin önemli olduğunu belirterek, kanser vakalarının yüzde 10’undan fazlasını ürolojik kanserlerin oluşturduğu uyarısında bulundu.
Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Barut, ürolojinin idrar yolları ve organları, erkek üreme organlarının yapısı ve hastalıkları ile uğraşan cerrahi tıp bilimi olduğunu ifade ederek, dünya çapında yer alan kanser vakalarının yüzde 10’undan fazlasını ürolojik kanserlerin oluşturduğunu söyledi.
Ürolojik kanserler içerisinde en yaygın olan türün prostat kanseri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Osman Barut, “Polikliniğimizde prostat kanseri olguları ile sık karşılaşmaktayız. Bu sebeple literatürde de prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir ve genellikle tedavi edilebilmektedir. Prostat kanserinde erken teşhis ve tedavi için genellikle 50 yaş üzerindeki sağlıklı erkeklerin kan testindeki PSA değerinin seviyesi ile birlikte parmakla rektal muayene yılda bir kez uzman bir hekimin kontrolünde önerilir. Erkeklerde 50 yaşından sonra ürolojik muayene önemli” dedi.
Doç. Dr. Barut, diğer kanser türünün ise mesane kanseri olduğunu ve bu türün idrar torbasını etkilediğini belirterek, “En önemli oluşma nedeni sigara kullanımı olmakla birlikte dikkat çeken belirtisi ise idrarda kan görülmesidir. Çoğunlukla yaşlı erişkinlerde görülür ancak herkes mesane kanserine yakalanabilir. Mesane kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilirliği yüksek olan bir kanser türüdür. Bir diğer kanser türü ise testis kanseridir. Bu durum, bir veya iki testiste gelişen kanseri tarif etmektedir. Testis kanseri genç erkeklerde daha sık görülür ancak her yaşta da ortaya çıkabilir. Testis kanseri genellikle yüksek oranda tedavi edilebilir bir kanserdir. Böbrek kanserinde en sık karşılaşılan klinik belirtiler, idrarda kanama, karında ele gelen sert kitle ve ağrı olarak tanımlanan 3’lü antite biçimindedir. Ürolojik kanser çeşitlerinde ve kanserin türüne göre uygulanacak tanı ve tedavi stratejileri değişiklik gösteriyor. Doğru teşhis ve tedavi için alanında uzman bir ekip ile çalışmak, sürecin sorunsuz atlatılabilmesi için tedavinin en önemli kısmını oluşturuyor. Ürolojik kanserlerde endoskopik, açık ve laparoskopik diğer bir ifade ile kapalı yöntemler ile başarılı bir şekilde uygulanarak hastaların yaşam düzeyleri iyileştirilebilir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz