Deprem bölgesindeki öğrencilerden katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak

0
45

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen’in, depremzede öğrencilerden katkı payı alınmamasına ilişkin hükümete yaptığı çağrı karşılık buldu. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki öğrencilerden katkı payı alınmayacak.
CHP Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, deprem bölgesindeki öğrencilerin yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşıyarak, yükseköğretim öğrencilerinin burs ve yurt ihtiyacının giderilmesine ilişkin kanun teklifi sunmuş ve katkı payı alınmaması çağrısında bulunmuştu.
2023-2024 öğretim yılının başlamasıyla birlikte depremzede öğrenciler başta olmak üzere üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma ve burs sorununu sürekli gündemde tutan milletvekili Öztürkmen’in, üniversiteye yerleşecek olan öğrencilere karşılıksız burs verilmesi ve harç vb. ücretlerin alınmamasına dönük çağrısı karşılık buldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre 6 Şubat depremleri nedeniyle ailesi veya kendisi OHAL ilan edilen illerde ikamet eden üniversite öğrencileri ile OHAL bölgesinde örgün ikinci öğretimine devam eden öğrencilerden öğrenim ücreti ve katkı payı alınmayacak. Ayrıca 2023-2024 öğretim yılı için ikinci öğretim ücretini ödemiş öğrencilerin ise ödediği miktar yükseköğretim kurumları tarafından iade edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz