CHP’li Meriç ayakkabı ve terlik sektörünün sesi oldu

0
187

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, ülke ekonomisine çok ciddi katkı sunan Gaziantep ayakkabı ve terlik üreticilerinin sorunlarına kayıtsız kalmadı. Meriç sektörün sorunları ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.
GAZİANTEP AYAKKABI VE TERLİK SEKTÖRÜ HEM İSTİDAMA HEM DE ÜLKE EKONOMİSİNE ÇOK CİDDİ KATKI SUNMAKTADIR
Meriç, verdiği soru önergesinde sektörün önemi için şu ifadeleri kullandı: “Gaziantep ayakkabı ve terlik üreticileri sektörü Anadolu’nun en büyük üretim merkezlerinden biri olup, ayakkabı ve terlik ihracatının yüzde 24’ünü karşılamaktadır. Ayakkabı ve terlik atölyeleri, ayakkabı mağazaları ve yüzlerce yan sanayi işletmesi ile hem istidama hem de ülke ekonomisine çok ciddi katkı sunmaktadır.”
SURİYELİLERİN İŞ YERİ AÇMALARINDA BELİRLİ BİR STANDARDIN OLMAMASI HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR
CHP’li Meriç vermiş olduğu soru önergesinde, “Ekonomiye ve istihdama çok önemli katkı sunan ayakkabı ve terlik sektörü, teşvikleri artırıcı düzenlemelerle daha fala desteklenmek yerine uygulanan hatalı politikalar nedeniyle sorunlarla boğuşur hale gelmiştir. Sektörün yaşadığı en büyük sorunların başında Suriyelilerin ayakkabı sektöründe hakimiyet kurması gelmektedir. Suriyelilerin ürettikleri ayakkabının neredeyse tamamına yakınını iç piyasaya sürmesi, birçok vergiden muaf olmaları haksız rekabete yol açmaktadır.” ifadelerine yer verdi.
GAZİANTEP AYAKKABI VE TERLİK SEKTÖRÜ EKONOMİK KRİZE TESLİM EDİLMEMELİ
CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, ekonomik krizin sektöre olumsuz etkilerini şu ifadelerle açıkladı: “Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bir taraftan enerji, SGK, kira, dövize endeksli ham madde giderlerinin altında ezilen sektör diğer taraftan yurt dışından gelen ayakkabılarda vergilerin artırılmaması, nedeniyle ayrıca mağduriyet yaşamaktadır.
Hem ülke ekonomisine hem de istihdama önemli katkı sunan aynı zamanda cari fazlası veren bu sektörle ilgili ciddi politikaların belirlenmesi gerekmektedir.”
MERİÇ, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI KACIR’IN CEVAPLAMASI AMACIYLA VERDİĞİ ÖNERGESİNDE ŞU SORULARI SIRALADI:

  • 1. Gaziantep’te ayakkabı sektörüne hakimiyet kuran Suriyelilerin her türlü iş yeri açmasına bir standart getirmeyi planlıyor musunuz?
  • 2. Suriyelilerin iç piyasada yaratıkları haksız rekabeti önlemeye yönelik yürütülen bir çalışma var mıdır?
  • 3. Ayakkabı ve terlik sektörünün desteklenmesi devlet teşviklerin artırılması için yapılan bir çalışma var mıdır? Var ise içeriği nedir?
  • 4. Yurt dışından ithal edilen ayakkabı ve terliklerde vergilerin artırılmasına yönelik planlanan bir çalışma var mıdır?
  • 5. Ayakkabı ve terlikte ihtisas gümrüğü uygulamasını daraltarak yerli üretimin korunmasını sağlayacak bir çalışma yapılacak mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz