BÜYÜK ÇÖKTÜK!

0
212

Nurcan CEYRAN

Her gün, herkesin konuştuğu gündem, çöktük…
Hangi taraftan ele alsak büyük çöküş yaşıyoruz gerçekten, ekonomik açıdan ele alınır bir tarafımız kalmadı, tek, (1 adet) incirin 8 TL ye denk geldiği bir zamanda, “OCAĞIMIZA İNCİR AĞACI DİKTİK” dedikleri ata sözünü yaşadığımızı hissediyorum….
Markette ki peynir, zeytin görevlisi ile sohbet ettim geçenlerde Antep peyniri 100, 120 TL 5 kiloluk yoğurt 60, 75 TL, 1 litre süt 18, 19 TL. Geldik temel gıda olmazsa olmaz denilen , çocuklarımız kesinlikle yemesi içmesi gereken gıdalara…..
Bunları bu nasil, nasıl tüketecek, nasıl gelişim sağlayacak, nasıl aileler bu görevi hakkı ile tamamlayacak?
Nerdeyse imkansız ama, kıt kanaat, tadımlık, bu çocukları, yaşlılarımızı getirmemiz gereken seviyeye getirmek zorundayız!
Önceleri, abur cuburlar ile doldurduğunuz market poşetleri, cips, çikolata, gofret, meyve suyu, kola, artı TEMEL GIDALAR İLE 100, 150 TL’yi geçmezdi ödemelerimiz…..
Şimdilerde abur cubursuz sadece 2 poşeti geçmeyen ve dolmayan poşetlere 400, 500 TL ödendiğini şikayet eden yüzlerce kişi ile konuşuyorum 1 haftadır.
Ya ahlaki çöküntüye ne demeli?
Önceleri yıllık artışlar vardı, buna göre yansıyan yada yansıması gereken küçük zamlar vardı, TEFE TÜFE artışı ile belirlenen, bazen o artışların azlığına itiraz eden, fırıncılar, ev sahipleri, yağ, şeker vs gibi üreticiler vardı…
Bu zamlar için yılda belirli günleri beklerdik….
Şimdi öyle mi ya ?
Market, manav a girerken kalbim çarpıyor, abartmıyorum şekerim yükseliyor, çoğu zaman girer girmez su almak zorunda kalıyorum, kuruyan ağzımı, dilimi, gırtlağımı ıslatmak için….
Adamlar kafalarına göre zam yapıyor, itiraz edemiyorsun, hazır cevap geliyor çünkü….
“YA ABLA BİZ O FİYATIN 3 KURUŞ ALTINDA ALIYORUZ VALLA” deyip birde yalan söyleyip, yalan yere yemin ediyorlar çoğu zaman.
Ahlak seviyemiz de düştü, kafamıza göre gözümüzün duymadığı acımasız bir ticari ahlak çıkmazına ayrı girdik,, din, kitap, Allah, ahlak, deyip bunların gittiği öğrettiği, yoldan bir haber olduk….
Kime göre, neye göre, kim, neden, nasıl, bu kadar zammı hayatımız in ortasına incir ağacı gibi diker, çok merak ediyorum….
Kur’an’ı Kerim’de ticarette kazancın yüzdelik dilimi verilmiş, kul hakkından söz edilmiş, atadan, dededen bu yana, fakir fukarayı gözet, kazanman gerekenin üstünün haramlığı belirtilmiş, şimdi hangi ahlâk, bu piyasaya bu insafsız artışları, dayatıyor çok merak ediyorum….
Dün manav da “erik” in kilosunu 35 TL den gördüm kızım istediği için almak zorunda kaldım ve 70 TL bir meyveye ücret ödemenin kafa karışıklığından hâlâ çıkamadım….
Gerçekten artık birileri dur desin, bu düzensiz düzenin çarkına….
Hem ahlaken, hem de ekonomi olarak sarsılmıyor resmen büyük çöküş yaşadığımızı artık birileri görsün….!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz