Basın Konseyi’nden Etik Standartlar Semineri

0
55

Basın Konseyi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile imzaladığı ve ortaklık anlaşması çerçevesinde Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen “Güney Avrupa’da Medyaya Güven Oluşturmak: Kamusal Bir Görev Olarak Gazeteciliğe Destek” Projesi’nin bileşenlerinden biri olan yöresel seminerlerin ilki Eskişehir’de düzenlendi.

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi, Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti ve Eskişehir Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteciler katıldı. Seminerde Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi Doğan Satmış ortak bir sunup yaptı.
Sunum öncesi konuşan Pınar Türenç, “Demokrasinin yolundan ilerlemek istiyorsanız, demokrasinin vazgeçilmezi basın özgürlüğüdür. Basın özgürlüğü için de önemli olan etik değerlere sahip çıkmaktır. Bu değerlere sahip çıkmayanı da öncelikli kınamak ve uyarmak, basın koridorlarında isimlerini sergilemek bizim yaptığımız iştir. Bu işi yapacaksan dosdoğru yapacaksın başka yolu yok. Eğilerek, bükülerek, korkarak değil. Gazetecilik cesaret işidir. Bu cesareti olmayan gazetecilik yapamaz” dedi.
Türenç, “Gazeteciliği daha iyi yerlere gelmesi içinde hep beraber el ele bu yolun yolcusu olarak devam edeceğiz. Bunu söylerken, Türkiye’deki demokrasi çizgisindeki kırılganlıkları, 1960’lardan beri gelen demokrasiyi güçlendirme çabaları ve medya etiğinin yerleştirilmesi için birçok hükümetin yaptığı çabanın çok değerli olduğunun farkındayız ve unutmayacağız. Ama biz ayrıca yüzümüzü batıya dönmüş bir ülkeyiz. Doğu değiliz biz. Batı’ya giden yolun en önemlisi de demokrasidir. Demokrasi de olmazsa olmaz da medya özgürlüğüdür. Basın özgürlüğü ve ifadeyi yayma özgürlüğüdür” dedi.
ETİK İHLAL ÖRNEKLERİ
Gazeteci Doğan Satmış “Medyada Etik ve Etik Denetim” başlıklı sunumunda, Türkiye’de geçmiş yıllarda tartışma yaratan bazı etik ihlalleri örneklerle anlattı. Yayınladıkları dönemlerde tartışmalar yaratan bu medya etik ihlalleri konusunda Eskişehirli gazeteciler de görüşlerini ifade ettiler.
Basın Konseyi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile imzaladığı ve ortaklık anlaşması çerçevesinde Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen “Güney Avrupa’da Medyaya Güven Oluşturmak: Kamusal Bir Görev Olarak Gazeteciliğe Destek” Projesi’nin bileşenlerinden biri olan Yöresel seminerler, önümüzdeki günlerde İzmir, Adana, Diyarbakır ve Samsun’da devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz