Sendikacı ve siyasetçi Nihat Bencan, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen yeni asgari ücretin toplumda hayal kırıklığı yaşatmaması ve çalışanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olması gerektiğini söyledi.
DİSK Tekstil Sendikası eski Bölge Temsilcisi Nihat Bencan, yaptığı açıklamada, yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Bir tarafta çalışanların temsilcileri 5 üye diğer tarafta çalıştıranların temsilcileri 5 üye ortada ise arabulucu konumunda iktidar temsilcileri var” dedi.
HAK-İŞ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
İşçi tarafı TÜRK-İŞ’in her yıl olduğu gibi yine açlık sınırını baz alacak bir açıklama yaptığına dikkat çeken Bencan, “TÜRK-İŞ, TÜİK’in yapmış olduğu araştırmayı açlık sınırının altında bir rakamı tartışmam diyerek bir sınır çizd vei net 2 bin 578 TL istedi. Toplantıya katılamayan DİSK ise yapmış olduğu açıklamayla yeni asgari ücretin 3 bin 200 TL olmasını talep etti. Yine büyük bir işçi kesimini temsil eden HAK-İŞ sendikasından ise hala tık yok” diye konuştu.
Yeni asgari ücret belirleme çalışmalarını komedi olarak nitelendiren Bencan, “Her yıl olduğu gibi birincisi bu yaklaşık 12 milyon asgari ücretle çalışanların ücretlerini belirleme konusunda işçi temsilcilerinin bir araya gelip ortak bir açıklama ortak bir ücret belirleme konusunda anlaşamamaları zaten komisyonda çoğunlukta olan sermaye kesiminin istediği ortamı yaratmıyorlar mı?” sorusunu gündeme getirdi.
Bencan, işveren sendikasının da yüksek işsizlik rakamlarını örnek göstermek sureti ile alttan alttan “bakın ha zam çok olursa işçi çıkartırız” iması verip hem işçi tarafını hem iktidar tarafını tehdit eder açıklamalarda bulunduğunu öne sürerek, arabulucu konumundaki iktidar tarafının ise asgari ücret fazla olursa, belirlenen ücretin emsal yaratması sonucu emekli maaş zamları ile memur maaş zamlarına yapılacak zamların yaratacağı olumsuz algılamanın siyasi sonuçlarının kendilerini nasıl etkilerin hesabını yapmakla meşgul olduğunu ifade etti.
ASGARİ ÜCRET NE OLUR?
Nihat Bencan, “Uzun yıllar sendikacılık deneyimlerim ve öngörülerim doğrultusunda yıl sonu enflasyonun ortalama yüzde 11-12 bandında çıkma ihtimali göz önüne alındığında bu çerçevede bir zam beklentisinin yanı sıra eğer 2020 yılında bir seçim düşünülüyorsa Sarayın (külliyenin) siyasi talimatı ile 1-2 puan fazlası olma ihtimali çok fazla gözüküyor. Bunun da rakamsal olarak net 2 bin 250 ile 2 bin 350 lira arası bir rakama gelebileceğini öngörmekteyim” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here