Ameliyat olmadan 5 ayda 31 kilo verdi

0
584

Gaziantep’te yaşayan Dönüş Altunoymak, uyguladığı diyetle 5 ayda 125 kilodan 94 kiloya düştü.
125 kilo olan 58 yaşındaki Dönüş Altunoymak. kiloları nedeniyle yürümekte zorluk çekiyor, ancak koltuk değneği ile hareket edebiliyordu. Kiloya bağlı sağlık sorunları yaşayan genç kadın, son olarak nefes alıp vermekte de güçlük yaşadığını fark edince yardım alması gerektiğini düşünerek Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne başvurdu. 
Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak ile görüşen Dönüş Altunoymak. Boztoprak’ın kendisi için hazırladığı diyetle 5 ayda tam 31 kilo verdi. Diyetisyen Merve Boztoprak, hastanın sağlıklı kilo vermesinden mutlu olduklarını belirterek, “Dönüş hanım bize ilk geldiğinde kiloları nedeniyle tartıya bile çıkmakta zorlanmıştı. Düzensiz öğün saatleri ve yüksek yağ içerikli bir beslenme düzeni mevcuttu. Kilolarının tüm yaşamını olumsuz etkilediğini artık rahat nefes alamadığını, kendini sürekli olarak halsiz ve yorgun hissettiğini, ev işlerini yapmakta bile artık son derece zorlandığını söylemişti. Ölçümlerini yaptıktan sonra kendisiyle birlikte bir beslenme programı oluşturduk. Yemekleri nasıl hazırlayacağı konusunu detaylı olarak konuştuk. Öğün saatlerini düzenledik. Düzenli kontrollerle beslenme programını yaşam tarzı haline getirmeyi başardık. Şu an 31 kilo kaybederek 94 kiloya ulaştık. 1.60 boyunda ve normalde 70 kilo olması gerek. Beslenme tedavimiz devam ediyor. İdeal kilomuza da ulaşacağız” dedi
Ameliyatsız şekilde kilo veren Dönüş Altunoymak, bu süreçte asla aç kalmadığını dile getirerek, “Diyet deyince ilk başta korkmuştum, aç kalacağımı düşünmüştüm ama asla öyle olmadı. Şimdi sağlıklı beslenmeye öyle alıştım ki, vücudum için zararlı besinleri canım istemiyor. Kendimi dinç hissediyorum. Düzenli yürüyüş yapabiliyorum, en güzeli koltuk değneklerimden kurtuldum. Bu benim için mucizeydi. Çok mutluyum” diye konuştu.
Diyetisyen Merve Boztoprak, kilo verme sürecinde bireye özgü beslenme tedavisinin öneminin altını çizerek, “Bu süreçte ekmeği tamamen kesmek, şeker içeren tüm besinleri bırakmak ve yepyeni bir düzen kurmaya çalışmak doğru değil, bir süre sonra kendinizi buzdolabının önünde bulabilirsiniz. Doğru olan kendi yaşam tarzınıza göre düzenlenmiş, beslenme düzeninizdeki yanlışları aşamalı olarak doğrularıyla değiştireceğiniz bir tedavidir. Bu nedenle kilo vermeye karar verdiyseniz mutlaka diyetisyen kontrolünde olmalısınız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz