4 kez ertelenen Gaziantep Barosu seçimleri Ekim ayına kaldı

0

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, baro seçiminin bu kez de Ekim ayına ertelendiğini açıkladı. Şarklı, “Gaziantep Barosu seçimleri 2-3 Ekim günlerinde gerçekleştirilecek. Şayet çoğunluk sağlanamasa 9-10 Ekim tarihlerinde yapılacak” dedi.

Pandemi tedbirleri çerçevesinde yaklaşık bir yıldan beri sürekli ertelenen ve son olarak 26-27 Haziran’da yapılması kararlaştırılan Gaziantep Barosu Genel Kurulu yine ertelendi.
Baro Başkanı Bektaş Şarklı, yaptığı açıklamada, “Daha önceden 19-20 Haziran günlerinde ve çoğunluk sağlanamadığı takdirde 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlayıp ilan ettiğimiz Gaziantep Barosu Olağan Genel Kurulumuz, Şahinbey 2. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmiştir. İlçe Seçim Kurulu’nun red kararını içeren yazı ve eklerinde bulunan İçişleri Bakanlığının 11/06/2021 tarihli Baro Genel Kurulları ilgili yazısı hukuki olarak anlamlandıramadığımız, demokrasiye, hukuk devleti kurallarına, Anayasa ve Avukatlık Kanunu’na aykırı olan genelgesi gereğince genel kurulumuzu yapmamızın 4. kez engellendiğini ülkemiz ve mesleğimiz adına üzüntü ile bildiriyoruz” dedi.
Şarklı, “Baromuz Yönetim Kurulu’nun davetiyle 5 başkan adayı toplantıya çağrılmış ve adayların uzlaşısı ile 2-3 Ekim, çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise 9-10 Ekim 2021 tarihlerinde genel kurul kararı alınmıştır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here