Yanlış teşhis korkuttu! Lösemi dediler, İTP çıktı

0
69

Gaziantep’te yaşayan ve İmmun Trombositopenik Purpura (İTP) hastalığı teşhisi konulan 3 yaşındaki Süleyman Yılmaz, Medical Point Gaziantep Hastanesi’ndeki başarılı tedaviyle sağlığına kavuştu. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ekrem Ünal: “Erken ve vaktinde kemik iliği incelemesi sayesinde doğru teşhisle hastamızı tedavi ettik” dedi.


Gaziantep’te yaşayan Aslı ve Yunus Yılmaz çiftinin 3 yaşındaki çocukları Süleyman’a, deride, gözde ve ağız içerisinde kanama şikayetleriyle ilk başvurduğu hastanede lösemi ön tanısı konuldu.
Gün geçtikçe kanamaları artan ve durumu kötüleşen çocukları için Yılmaz ailesi, Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ekrem Ünal tarafından yapılan tetkikler ve kemik iliği aspirasyonu sonucu küçük Süleyman’a İTP hastalığı teşhisi kondu.
Yılmaz’ın takip ve tedavisi, Prof. Dr. Ünal, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Baver Demir tarafından gerçekleştirildi.
Süleyman Yılmaz, yapılan başarılı tedavisi sonucunda sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.
BİR SAATTE TEŞHİS KONULDU
Prof. Dr. Ekrem Ünal, Süleyman Yılmaz’ın sağlık durumuna ilişkin, “Çocuğumuz bize lösemi ön tanısı ile geldi. Ailesi çok tedirgindi. Hastanın trombosit değeri düşüktü. Hastanın her tarafında kanamalar vardı. Cilt kanaması, vücudunda kanamalar, gözünde kanamalar, ağız içerisinde kanamalar vardı. Kemik iliği aspirasyonu sonucunda bir saat içerisinde teşhisi koyduk. İTP denilen İmmun Trompostoponik Purpura olarak bilinen hastalık olduğunu tespit ettik ve buna yönelik tedavisine başladık. 48 saat içerisinde çok iyi yanıt verdiğini gördük. Daha sonra da hastamız sağlığına kavuşunca taburcu ettik. Erken ve vaktinde kemik iliği incelemesi sayesinde doğru teşhisle hastamızı tedavi ettik ve sağlığına kavuştu” dedi.
Hastalığın oluşma nedenine ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Ünal, genelde hastaların enfeksiyon geçirdikten sonra mikroplara karşı savaşan bağışıklık hücrelerinin trombositlere saldırdığını ve ciddi kanamalar olabildiğine dikkat çekti.
Prof. Dr. Ünal, “Hastamızın da trombosit değeri çok düşüktü. Bu kadar düşük değerlerde beyin kanaması ve iç kanamalar görülme riski mevcuttu. Ama uygun tedaviyle sağlığına kavuştu. Aileye gerekli bilgilendirme yaptık ve hastamızı yakından takip ediyoruz. Bir daha tekrar etmesini genellikle beklemiyoruz” diye konuştu.
Uygulanan tedavinin etkili bir yöntem olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ünal, 5 günlük tedavinin ardından tüm ilaçlarını kestikleri hastanın tamamen sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

İlk etapta lösemi ön tanısı konulan küçük Süleyman, kemik iliği incelemesi ile bir saatte teşhis edilip etkin tedavi ile sağlığına kavuşmasının ardından annesi Aslı ve babası Yunus’la beraber mutlu bir şekilde hastaneden ayrıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz