Gaziantep Valisi Davut Gül, “Kaynakların verimli kullanılması, harcamaların disipline edilmesi önemlidir” çağrısında bulundu.


Sağlık Bakanlığı tarafından, kamu kaynaklarını daha verimli kullanmak, maliyetleri ve harcamaları azaltmak için ‘Sağlıkta tasarruf’ toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Vali Gül toplantıda yaptığı konuşmada kaynakların verimli kullanılmasının ve harcamaların disipline edilmesinin önemin değindi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisinin koordinesinde tüm Bakanlıklarda Tasarruf ve Gelir Arttırıcı Programlar (TGAP) kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’nin sağlıkta önemli bir ivme yakaladığını aktaran Gül, “Bu milletimizin sağlık hizmetlerine ulaşması açısından son derece önemli bir gelişmedir. Bunu ekonomik anlamda da kalite anlamında da hem özel hastanelerin hem de kamu hastanelerinin muhafaza etmesi gerekiyor. Artık hiçbir şey 10 sene 20 sene önceki parametrelerle açıklanabilecek gibi değil. Vatandaşımız kaliteli, ucuz, güvenilir sağlık hizmetine ulaşmak istiyor. Bunu yaparken de kaynakların verimli kullanılması, harcamaların disipline edilmesi, keyfiliğin ortadan kaldırılması ve şeffaflığını ön plana çıkarılması ise önem arz etmektedir” dedi.


Toplantı hakkında bilgilendirmede bulunan Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Selim Bener ise bölgesel anlamda gerçekleştirilen toplantının beşincisinin Gaziantep’te düzenlendiğini bildirdi.
Konuşmasında sağlık alanında tasarrufun önemini vurgulayan Bener, söz konusu eğitimler ile sahada konuya ilişkin farkındalık oluşturmak için TGAP birimlerince yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, problemlerin, çözüm önerilerinin ve iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ile bu doğrultuda yeni yol haritalarının oluşturulmasının planlandığını ifade etti.
Gaziantep İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı ise toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak katılımları için herkese teşekkür etti.
Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nde düzenlenen ve 2 gün sürecek toplantıya Gaziantep Milletvekilleri Müslüm Yüksel, Muhittin Taşdoğan, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Adana illerinden konuyla ilgili sağlık yönetici ve personeli katıldı.
Toplantı öncesinde hastaneye ismi verilen merhum Milletvekili Abdulkadir Yüksel’in ölüm yıl dönümü olması münasebetiyle Kur’an Tilaveti okunarak merhum milletvekili Yüksel anıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here