Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun faydalanıcısı olduğu ve yerel Yönetimlerde reform etkisi yaratacak olan “Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalık Projesi” kapsamında etik davranış kodlarının oluşturulması çalıştaylarının ilki Gaziantep’te başladı. Vali Gül, yaptığı konuşmada herkesin görevini layıkıyla yerine getirmesi gerektiğini belirterek yönetimde şeffaflık ilkesinin önemine değindi.

Etik kurulunun ülkedeki önemli kurullardan biri olduğu ve medeniyet kodlarımızda da bulunduğuna dikkat çeken Vali Davut Gül, “Ahlak değerleri, etik kurul ile ilgili herkesin önerileri, tavsiyeleri var ama herkes bir başkasının bu kurallara uymasını bekliyor. En küçüğünden en büyüğüne kadar ben bu kurallara uyayım, az ya da çok ben bunun neresindeyim diye maalesef ki düşünmüyor. Bizim topyekûn silkinmemiz lazım. Herkes görevini layıkıyla, iyi bir şekilde yapmalı” dedi.

Etik kurulun daha çok kamuyu ilgilendirse de kamunun dışında özel sektör de olmak üzere herkesin üzerine düşen görevleri bulunduğunun altını çizen Gül, bu anlamda çalıştayın faydalı olacağını dile getirerek ilkini Gaziantep’te yaptıkları için Kamu Görevlileri Kurul Başkanı Köksal Toptan ve kurul üyelerine teşekkür etti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here