Gaziantep Valisi Davut Gül, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 24 Kasım Öğretmenler Günü programına katılarak tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Şehitkâmil Kültür Merkezi’nde aday öğretmenler ve emekli öğretmenler adına yapılan konuşmalar ile başlayan kutlama programında öğretmenlere hitap eden Vali Gül, eğitim anlamında her geçen gün daha iyi bir noktaya gelindiğini belirterek “Gaziantep’te hiçbir şey eskisinden daha kötü değil. Gerek sınıf başına gerek öğretmen başına düşen öğrenci miktarı gerekse mevcut derslik sayısı daha iyi durumda. Bizim on beş sene önce toplam derslik sayımız 5 bin 800’dü. Şu anda sırf inşaatı devam eden derslik sayımız dört bin. Geçmişteki derslikler ile şimdiki derslikler arasında da büyük bir iyileşme var. Toplam 16 binin üzerinde dersliğimiz mevcut. 10 bin öğretmen sayımız 24 bine çıktı. 630 bin öğrenciden bahsediyoruz” dedi.

Her bir öğretmenin ayrı ayrı üzerine düşeni en iyi şekilde yaptığını aktaran Gül, “Her birinizin çalışmasına ayrı ayrı şahitlik ediyoruz. Evdeki iki çocuğuna dahi bakmak, eğitim vermek onlarla ilgilenmek insanlara zor geliyor. Siz öğretmenler aynı zamanda birer velisiniz. Öğrencilerin kardeşleri, arkadaşlarısınız. Bu toplumda aynı kaderi paylaşıyoruz. İyiysek hepimiz iyi kötüysek hepimiz kötüyüz. El ele vereceğiz, eğitimi, kültürü, sanatıyla daha iyi yerlere geleceğiz” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, yarınları inşa etmek üzere görev yapan gönül dostu, ilim yuvası öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak “Bugün medeni dünyada güçlü ve büyük devlet olarak tanımlayabileceğimiz ülkelerin ortak özelliklerine baktığımızda eğitim meselesini gündemlerinden mesele olarak çıkarttıklarını görüyoruz. O gün yaptıkları yatırımların karşılığını bugün aldıklarını, sanayide, teknolojide, bilimde ekonomide bunun faydalarını çok yoğun bir şekilde yaşadıklarını görüyoruz. Elbette ülkemizde de bu manada eğitimin yapısal sorunların çözümlerine yönelik önemli adımlar atılmakta. İmkân açığı hızla kapatılmaktadır. Bununla birlikte eğitim felsefemize yeni bir bakış açısıyla nitelik kazandırma yolunda da önemli gayretler ve çalışmalar yürütülmektedir” şeklinde konuştu.

Program, 2019 yılında adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin etmesi, yılın öğretmeni konulu kısa film gösterimi, Türkiye Öğretmenler Kupası ve Öğretmenler Günü etkinlikleri ödül töreni, emekli öğretmenler adına öğretmenlere şeref belgesi takdim edilmesi ve halk oyunları gösterisi ile sona erdi.

Programda ayrıca şehit öğretmenler de unutulmayarak Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi tarafından öğretmenlerin hayatını anlatan kısa sunumla anıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here