Vali Çeber: Gaziantep huzurlu bir şehir

0
60

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, 2023 yılında güvenlik güçlerinin yoğun şekilde çalıştığını ve il genelindeki terör olaylarının bir önceki yıla göre yüzde 50 azaldığını bildirdi. Vali Çeber, narkotik suçlarında ise, Türkiye’de tutuklama oranında birinci sırada olduklarını söyledi.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2023 yılını değerlendirdiği bir toplantı düzenledi. Toplantıya; Vali Çeber’in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Celal Özcan, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Halil Şen ve kamu kurumlarının müdürleri katıldı.
Toplantıda kentte deprem bölgesinde yapılan çalışmalar başta olmak üzere, 2023 yılı içerisinde terör, uyuşturucu ve asayiş gibi konularda sunum yapıldı. Toplantıda verilen bilgilere göre jandarma sorumluluk alanlarındaki terör olaylarında 2022 yılına göre yüzde 50 azalma görülürken, bu olayların ise tamamı aydınlatıldı. Ayrıca Antep fıstığı hırsızlığına karşı alınan tedbirler kapsamında ise, hırsızlık olaylarında yüzde 20 oranında azalma meydana geldi. İl Emniyet Müdürlüğü’nün verilerine göre ise, 2023 yılının ilk 6 ayında suç aydınlatma oranını yüzde 76 olurken, ikinci 6 ayda ise, birçok olayın aydınlatılarak, bu oran yüzde 86’ya yükseldi. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında ise, 2023 yılı içerisinde 2,5 ton uyuşturucu madde ele geçirildi.
“SUÇLA MÜCADELEDE ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”
Vali Kemal Çeber, hem emniyet hem de jandarma bölgesinde teknolojiyi iyi derecede kullanarak ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Asayiş olaylarına bakıldığında bir önceki seneye göre polis bölgesinde yüzde 4,4 jandarma bölgesinde ise yüzde 13 oranında bir azalma olduğunu ifade eden Vali Çeber, narkotik suçlarıyla mücadelede ise, Türkiye’de tutuklama oranında birinci sırada olduklarını söyledi.
İl genelindeki terör olaylarında yüzde 50 oranında düşüş olduğunu anlatan Çeber,”Kentteki asayiş olaylarına baktığımız zaman alınan insanların her birinin ortalama 15 defa suç işlediğine şahitlik ediyoruz. Bunun için bu kentte ciddi manada aranan şahıslar vardı. Aranan şahıslara Gaziantep olarak önem verdik. Bu şahıslar içerisinde 20 yıldan fazla ceza alıp da yıllardır arananlar da var. Ciddi manada aranan şahıs yakaladık. Bu manada Türkiye birincisi ve ikincisiyiz. Arama sayılarına ve nüfusumuza göre. Geçen seneye göre aranan şahısları yakalamada 3 kat artışımız var. Buna emniyetimiz ve jandarmamız Türkiye genelinde aranan şahısları yakalamada hep ilk 3’te. İlin ilk 6 ayı deprem gerçeğinden dolayı herkes gibi emniyet de rutinin dışında hizmet verdi. Depremle ilgili işlerle yoğunlaştı. Rutin denetimler bu süreçte istenildiği gibi yapılamadı. Bazı olaylarda istenilen performans yakalanamamış ama ikinci altı ayda yapılan faaliyetler takdire şayan. Asayiş olaylarına baktığımızda bir önceki seneye göre emniyet bölgesinde yüzde 4,4 jandarma bölgesinde ise yüzde 13 oranında bir düşüş var. Bu oranlara ulaşmada NARVAS dediğimiz sistemin büyük faydalarını görüyoruz. İhbarları değerlendiriyoruz. Hangi mahalleden ne kadar ihbar geliyorsa yazılım bunu değerlendiriyor. Narkotik suçlarla ilgili tüm verilerde Gaziantep olumlun anlamda Türkiye’de ilk sırada. Narkotik suçlar bu ilde önemli bir problem. Yakalanan narkotik maddelerde yakalanan şüphelilerde ve bunların tutuklanma oranlarında bu sene Türkiye birincisiyiz. Arkadaşlarımızın çok ciddi çalışmaları var. Bu kapsamda toplumsal mücadeleye dönüştürmemiz gerekiyor konuyu. Bu ilin ana asayiş olayından uyuşturucuyu çıkaracağız. Terör olaylarında yüzde 50’lik bir düşüş var. Yorgun mermi meselesi önemli bir sorun. Yorgun mermi bazen yukarıya doğru ateş ederken çıktığı hıza aşağı inerken ulaşıyor. İki tane vefatımız oldu. Bunlardan birisi yakalandı ve alındı. Ben bir vatandaş olarak bunu yapan insanlara hakkımı helal etmiyorum. Diğeri de kısa sürede yakalanacak. Teknoloji artık çok gelişti. Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi asker uğurlaması, düğün gibi etkinliklerde yapılan anlamsız bir gelenek” diye konuştu.

GAZİANTEP HUZURLU BİR ŞEHİR
Gaziantep’in her anlamda huzurlu bir şehir olduğuna işaret eden Çeber, “Kentten 10 milyarın üzerinde ihracat yapıldı. Her hafta hayırseverlerle birlikte 2-3 protokol imzalıyoruz. Çok büyük bir afet yaşadık. 800 bin civarında konut etkilendi. 11’i direkt olmak üzere 18 vilayet depremlerden etkilendi. Gaziantep’te 25 bin 700 civarında konutun ihalesi yapıldı, 2 binin üzerinde konut bitti. 1 ay içerisinde de 10 bin konutumuz teslim aşamasına gelecek dedi.
“DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR”
6 Şubat depremlerinden etkilenen kentte depremler sonrası hasara uğrayan konut ve benzeri yerlerde yıkımların sürdüğünü aktaran Çeber, şunları söyledi:
“26 bin civarında yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı bina vardı. 4 bini deprem anında yıkılan, 5 bin civarındaki acil yıkılması gerekendi. O zaman Nurdağı’nda koordinatör olarak bulunuyordum. 14 bin civarında ağır hasarlı binamız vardı. Ben geldiğimde de bin civarında yıkım yapılmıştı. Şu an da 11 bin ağır hasarlı binanın yıkımı tamamlandı, yüzde 75 seviyelerindeyiz. 3 bin civarında ağır hasarlı binamız kaldı, bunlardan bir kısmı mahkeme kararı olanlardır. Bir kısmı kayıtlı tarih eser niteliğinde olup daha hassas çalışılması gereken olmak üzere çok önemli bir mesafeyi hallettik. Yıkımları yüzde 75’lere kadar getirdik ve devam ediyoruz.”
Depremler sonrası vatandaşların başvurduğu hak sahipliği ve yerinde dönüşüm başvurularına ilişkin de açıklama yapan Çeber, “Yerinde dönüşümden yararlanmak isteyenlerin sayısı 13 bin kişi. Bu vatandaşlara hibe ve kredi tutarı ise 8 milyon lirayı aştı. 11 bin civarında yapının enkazı kaldırılmış durumda. Hak sahipliği çalışmaları hemen hemen tamamlandı. Kura çekilebilir hale geldi. 32 bin 600 vatandaşımıza da nisan ayından bugüne kadar 483 milyon lira kira ödemesi yapıldı. Nurdağı ve İslahiye’de 133 ticarethanenin teslim yapıldı, 86 yerin kurası çekildi. 203 ticarethanenin de yapımı devam ediyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz