Üreticinin 18 sene umut bağladığı fıstık, tüccarın insafına bırakıldı

0
129

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, Barak bölgesinin sulama sorununu ve Antep fıstığı üreticisinin yaşadığı mağduriyeti Meclis kürsüsünde dile getirdi.
Bölge açısından hayati bir öneme sahip olan Antep fıstığının üretim açısından dünyada 3’üncü sırada olduğunu ve en kaliteli fıstığın da Barak’ta yetiştiğini belirten Öztürkmen, yaşanan kuraklıktan dolayı yetişen ürün sayısının azaldığını ve neredeyse sadece fıstık ve zeytinin yetişir hâle geldiğini söyledi.
Antep fıstığının ancak 18 sene sonra ürün verebildiğine ve Türkiye’de 18 senede ürün veren bir meyve ağacı olmadığını kaydeden Öztürkmen şu ifadeleri kullandı:
“Yani 18 sene sonra ancak bir evlat yetiştirir gibi, bir çocuk yetiştirir gibi on sekiz sene emek veriyor köylü buna, buna ilaç veriyor; senede en az 5 sefer, her sene zamlanan mazotlara rağmen en az 5 sefer bunun sürmesini yapıyor, ilaç yapıyor; hayvanlardan, yabani hayvanlardan veya yabanda otlanan hayvanlardan korumak için onu koruyor; kışın dondan, yazın sıcaktan koruyor; 18 sene bu kadar baktıktan sonra ürünü meydana getiriyor. Ama ne yazık ki bu ürünü satın alan TMO olmadığı gibi, Toprak Mahsulleri Ofisi bunu satın almadığı gibi, bunu satın alan Güneydoğu Birlik de kapanmış olduğundan, üretici 18 sene umut bağladığı bu fıstığı tüccarın insafına bırakmak zorunda kalıyor.”
AK Parti iktidarı tarafından Barak Ovası sulama projesinin 2019 senesinde yatırım planından çıkarıldığından dolayı yaşanan kuraklık sebebiyle fıstığın yetişmez hâle geldiğini söyleyen Öztürkmen, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin verilerini paylaştı. Öztürkmen, 2021 senesinde 20 bin ton fıstık ihracatı yapılmış olmasına ve 208 milyon 372 bin dolar gelir getirmiş olmasına rağmen bu sene ilk altı ayda sadece 2 bin 900 ton ihracat yapılabildiğine dikkat çekti.
CHP’li Öztürkmen konuşmasında, “Barak Ovası’nda artık fıstık da yetişmez hâle geldi, zeytin de yetişmez hâle geliyor çünkü giderek fıstığın hem rekoltesi azalıyor hem fıstığın iriliği azalıyor” dedi. Barak üreticisinin kurtulması için, Barak’ın geleceğinin kurtulması için Barak Sulama Projesi’nin yatırım planına alınması gerektiğini söyleyen Milletvekili Öztürkmen, önümüzdeki sene itibariyle Barak Ovası Sulama Projesi’nin yatırım programına alınması çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz