Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı, Gaziantep’te öğrencilerle buluştu

0
79

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye’nin güçlü iradesiyle artık uzayda hak ettiği yerini aldığını belirterek, “Yakın bir gelecekte devletimizin büyükleri tarafından nice müjdeli haberler paylaşılacak” dedi.
Şahinbey Belediyesi Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı’yı Gaziantep’te öğrencilerle bir araya getirdi.

GURUR KAYNAĞIMIZ OLDU
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, Türkiye’nin her geçen gün her alanda daha da büyüdüğünü belirterek “Türkiye’nin ilk Astronotu Alper Gezeravcı’yı Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde Gaziantepli öğrencilerle buluşturmaktan son derece mutlu ve gururluyuz. Şanlı Türk Bayrağımızı Uzayda dalgalandırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Kendisini dualarla uğurlayıp, coşkuyla karşıladık. Türkiye’nin ilk astronotu ve gurur kaynağı oldu. Allah kendisinden razı olsun. Bugün de Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezimizde ağırlamanın gururunu yaşıyoruz. Teknoloji dünyası, her geçen gün yeni bir adım atarak önemli bir gelişme sağlıyor. Uzay çağındayız. Dünya devleri arasında anılacak seviyeye gelmiş durumdayız. Her gün yeni başarılara, ilklere imza atıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanımız liderliğinde bugün havada, karada, denizde altın çağını yaşıyor. Ülkemizin 100. yılı kalkınmanın, sürdürülebilirliğin, verimliliğin, üretimin yüzyılı, gençliğin, istikbalin, ülkünün, değerlerimizin, milletimizin yüzyılı olarak şahlanıyor. Bugün meydanlarda kendi teknolojimizin, kendi mühendislerimizin yapmış olduğu yerli ve milli gururumuz olan TOGG aracımız ile varız. Kızıl Elma, İHA, SİHA, Hürjet, Gökbey, Aksungur, Akıncı, Milli Muharip Uçağımız Kaan’la, uzay yolcularımızla varız. Bu gurur hepimizin. Bizler de Şahinbey Belediyesi olarak bilimle yoğrulmuş bir neslin yetişmesine imkan sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Teknofestlerin; genç, taze yüreklerine destek veriyoruz” dedi.

GEZERAVCI: “HAYAL DAHİ EDEMEZDİK”
Astronot Alper Gezeravcı ise Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştirilen insanlı ilk uzay misyonunun dönüşünde ilk buluşmalardan birini gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
Geleceğin astronotları ile buluştuğu için heyecanlı olduğunu ifade eden Gezeravcı, çocukluğundan beri uzaya ilgili olduğunu ama kendisini orada görmeyi hayal etmediğini fakat şimdiki neslin bunu hayal edebildiğini kaydederek, “Devletimizin güçlü iradesiyle artık Türkiye hak ettiği uzaydaki yerini almış durumda. Bundan sonrada bu yolu gelecek nesil yürüyecek” diye konuştu.
İnsanlı uzaya gidişin Türkiye’nin 10 uzay hedeflerinden sadece birisi olduğuna dikkati çeken astronot Gezeravcı, şunları söyledi:
“Nasıl Florida’da fırlatma gerçekleştiyse gelecek yıllarda ise ülkemiz bunu kendisi gerçekleştirecek. Devletimizin bu süreçte çalışmaları sürüyor. Yakın bir gelecekte devletimizin büyükleri tarafından nice müjdeli haberler paylaşılacak. Ülkemiz çok ciddi hedefler koymuş durumda ve başardığımız ülkemizin koyduğu hedeflerden sadece bir tanesi. Alnımızın akıyla bu hedefi tamamladık, geldik. Diğer 9 hedefi de tamamlamak üzere ilerlemeler devam ediyor. İnşallah müjdeli haberleri alacaksınız yakın zamanda.”
Türkiye’nin uzay konusunda yatırımlarına devam ettiğini ve uzay ekosisteminin parçası olacağını, hedeflerden birinin önümüzdeki yıllarda aya sert iniş olduğunu belirten Gezeravcı, Türkiye’nin bunu kendi roket ve kendi yakıtıyla yapmayı planladığını kaydetti.
Uzayda bulunduğu 14 gün boyunca deneyler yaptıktan sonra dönüş hazırlığına geçtiklerini ifade eden Gezeravcı, “Bu süreçte dönüşümüzün ertelendiği bilgisi geldi. O süreçte ilkokul çağındaki kardeşlerimiz için yerçekimsiz ortamın ne tür bir değişiklik yaptığını anlatabilmek için deneyler gerçekleştirdik. İlk 14 günde zamanımız olmadığı için uzayan günü gayet güzel bir şekilde değerlendirdik. Meraktan soranlar oldu ‘dönüş esnasında bu gecikmeden etkilendiniz mi, üzüldünüz mü, dönmek istediniz mi’ gibi. Türkiye Cumhuriyetimiz için 100 yıldır hayal edilen bir ortamda bulunurken orada üzülme ya da geri dönüşü beklemek mümkün değil. Elimize geçen her dakika nimettir” şeklinde konuştu.
Öğrenciler Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’ya merak ettiği konularda sorular sordu. Etkinlikte uzayda gerçekleştirilen deneylerle ilgili hazırlanan videolar da gösterildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz