Ana SayfaGaziantepTürkiye’nin en büyük kitap fuarı Gaziantep'te açıldı

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı Gaziantep’te açıldı

Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Devlet Bakanı merhum Hasan Celal Güzel anısına düzenlenen, katılan yazar ve yayınevi bakımından Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliği taşıyan ‘Gaziantep Kitap Fuarı’ açıldı.

‘Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor’ projesi kapsamında, valiliğin katkısıyla Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen ‘Gaziantep Kitap Fuarı’ başladı. 415 yayınevi ve 380 yazara ev sahipliği yapılan kitap fuarında okuyucular, birbirinden değerli yazar ve şair ile tanışma ve kitaplarını imzalatma fırsatı buldu. Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, AR-GE ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen, Gaziantep Vali Yardımcısı Burak Akeller, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ali Şahin, Nejat Koçer ve Müslüm Yüksel, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan ile kitapseverler katıldı. Yoğun katılımın olduğu fuar, 1 hafta boyunca ziyarete açık olacak.

ŞEN: KIYAMET KOPSUN AMA BU KİTAP FUARI DEVAM ETSİN
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şen, Gaziantep’in medeniyet şehri olduğunu ve Türkiye’nin en büyük kitap fuarının da burada açıldığını söyledi. Kitap fuarı etkinliklerinin düzenli olarak devam etmesi gerektiğini ve bu alanda desteklerin verileceğini kaydeden Şen, “Burası bir medeniyet şehri. Medeniyet de kitapsız olmaz. Türkiye’nin en büyük kitap fuarı Gaziantep’te açılıyor. Her gün okuduğumuz şey yeni ufuklar açmıyorsa o zaman boş okuyoruz. Okuduğumuz şeyi ilim seviyesine çıkarmamız gerekiyor. İlim seviyesinde okuyorsanız bunu irfan seviyesine ardından marifet seviyesine ardan hikmet seviyesine çıkartmamız gerekiyor. Ben Başkan Şahin’e nazik daveti ve böyle muhteşem bir kitap dünyası oluşturduğu için teşekkür ediyorum. Kıyamet kopsun ama bu kitap fuarı devam etsin. Gençlerimizden isteğim bir tek kitap standını dahi atlamadan gezsinler. Her kitabı alamıyorsanız bile koklayın kitapları” dedi.

ŞAHİN: İKİNCİ YÜZYILIN DESTANINI BİRLİKTE OKUYARAK YAZACAĞIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin de fuarın açılışında, gençlerin okumasını arttıracak, yazarlara ulaşacak çok önemli bir çalışmayı hayata geçirdiklerini belirterek, “Bu heyecanımızı gelip bizimle paylaştığınız, hep birlikte kitap okuduğunuz, okuduğunuzu uyguladığınız, uygulamayı bir medeniyet projesine dönüştürme iradesini ortaya koyduğunuz için teşekkür ediyorum. İkinci yüzyılın destanını birlikte okuyarak yazacağız” diye konuştu.
Altyapı belediyeciliğinin biterek yerini kültür ve sosyal belediyeciliğin aldığını söyleyen Şahin, “Biz artık altyapı belediyeciliği bitmiştir, diyoruz. Bu ülke sosyal belediyecilikte hiç kimseyi geride bırakmadı. Kalkınma yolculuğunda kültürel belediyecilik yaptık. Kültür ve sanat dediğimiz şey akşamdan sabaha olmuyor. Önce okuyacağız. Medeniyet yolculuğuna çıkacağız. Gaziantep’te bütün belediyelerimiz gücü ölçüsünde kitaplar dağıttı. Okul kütüphanelerinde tüm kitapları bulabilirsiniz. Büyükşehir olarak dijital kütüphane oluşturduk ve 36 bin kitaba buradan ulaşabiliyorsunuz. Gençlerimiz artık okumaya ve analiz etmeye başladı” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ziyaretçiler, açılışı gerçekleştirilen fuardaki stantları dolaştı.

VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ RİNG SEFERLERİYLE FUARA ULAŞILABİLECEK
Ülke genelinde 50 üniversitenin katılım sağlayacağı etkinlikte 8 farklı renkteki stantlar sayesinde okurlar sevilen yazarların imza stantlarına kolaylıkla ulaşabilecek.
Fuar için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi şehrin 3 farklı bölgesinden ücretsiz ring seferleri yapacak. Buna göre fuara katılmak isteyen vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Karataş 1. Bölge ve Gaziantep Üniversitesi’nin önünden ulaşım hizmetinden faydalanabilecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Hüseyin Çiftçi on HER YALAN BİR İTİRAF GİZLER
Mustafa Ali Polatlı on BİR BEN VAR BENDEN İÇERİ
Binbaşı on ALZHEİMER
MEHMET ALİ GÜNER on ALZHEİMER
Cansu Çanlıoğlu on ALZHEİMER
mustafa küçük on KAFA BULMAK, KAFA TUTMAK…
Pervin Cicek yigit on ARADIK KURTARAMADIK